Z okazji 95. rocznicy powstania tygodnika redakcja "Gościa Niedzielnego" modliła się w archikatedrze warszawskiej przy sarkofagu kard. Augusta Hlonda.
Organizatorem nowego tygodnika został ks. dr Teodor Kubina, proboszcz kościoła mariackiego w Katowicach, wybitny działacz plebiscytowy, naukowiec i publicysta. Wydawcą była Spółka Wydawnicza Karola Miarki w Mikołowie.
Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego" ukazał się 9 września 1923 roku i zaprezentowano go już w czasie obrad II Śląskiego Zjazdu Katolickiego. Podtytuł czasopisma brzmiał: "Tygodnik dla ludu katolickiego Administracji Apostolskiej Śląska Polskiego". W winiecie umieszczono motto, wybrane z encykliki Piusa XI: „Pokój Chrystusowy w Królestwie Chrystusowym". Obok znajdował się wizerunek jednego z drewnianych śląskich kościołów. Pismo miało objętość 8 stron i format 24 na 32 cm.
Dzisiaj „Gość Niedzielny” zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży wśród tygodników opinii. Jego średnia sprzedaż wynosi ok. 130 tys. egzemplarzy. Zespół redakcyjny tworzą dziennikarze pracujący w 20 oddziałach diecezjalnych.
Redakcja "Gościa Niedzielnego" świętowała 95. rocznicę powstania w Warszawie, gdzie spoczywają szczątki jej założyciela.
Kard. Hlond zmarł nagle 22 października 1948 r. po dwóch operacjach w Szpitalu Sióstr Elżbietanek. Jego ciało spoczęło 26 października w kaplicy Najświętszego Sakramentu katedry warszawskiej, a po jej odbudowie zostało przeniesione do Krypty Prymasów Polski. Dziś znajduje się w wydzielonej kaplicy lewej nawy, w pobliżu sarkofagu kard. Stefana Wyszyńskiego. Serce kard. Augusta Hlonda - na jego prośbę - złożono po śmierci w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
21 maja br. arcybiskup metropolita poznański i gnieźnieński, a potem gnieźnieński i warszawski został ogłoszony czcigodnym sługą Bożym, co oznacza, że do beatyfikacji potrzebne jest teraz stwierdzenie cudu za jego wstawiennictwem. Przy grobie kard. Hlonda w archikatedrze warszawskiej wierni modlą się o to każdego 22. dnia miesiąca. Proces beatyfikacyjny toczy się od 9 stycznia 1992 r.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...