Reklama

Chcemy chronić i prowadzić

- Kościół z determinacją buduje środowisko, w którym młodzież i dzieci są bezpieczne, a rodziny wspierane - zadeklarowano na zakończenie KEP, która odbyła się w Płocku.

Reklama

Przez pryzmat młodzieży i rodziny najlepiej zrozumie się Kościół - wybrzmiało w czasie konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego spotkania Konferencji Episkopatu Polski w Płocku.

Takie też były wiodące tematy: młodzież, rodzina i ochrona małoletnich przed nadużyciami seksualnymi. Patronem prac biskupów był św. Stanisław Kostka. To dla niego biskupi z całej Polski przyjechali do Płocka.

- Stanisław był młody, ale bardzo wypróbowany przez życie i rodzinę, wyrobiony intelektualnie, a przede wszystkim duchowo. Był człowiekiem z charakterem i odważnie rozeznawał powołanie. To dlatego wciąż przemawia do młodych. Polacy bardzo szybko się zapalają do jakiejś sprawy i szybko gasną, częściej działają pod wpływem emocji niż rozumu. Św. Stanisław Kostka natomiast był człowiekiem trwałych przekonań. To święty nie byle jaki! - mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, dla którego święty z Rostkowa jest również osobistym patronem.

W czasie konferencji prasowej bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady do spraw Duszpasterstwa Rodzin, mówił o różnych formach duszpasterskiej troski o młodzież w Polsce oraz o tematyce wystąpień polskich biskupów na synodzie w Rzymie. - Wciąż potrzeba ze strony Kościoła postawy towarzyszenia młodym ludziom, by nie zostali sami. Cieszymy się, że w Polsce jest bogactwo form duszpasterstwa młodzieży w parafiach i nie tylko. Chcemy o tym również powiedzieć na synodzie.

Drugi ważny temat płockiego spotkania biskupów dotyczył rodziny. Zaproponowano, aby tegoroczna Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich w parafiach.

Ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin, zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia przy parafiach nowych poradni specjalistycznych dla małżeństw i rodzin. Chodzi również o takie przygotowanie kleryków i formację stałą księży, aby umieli wejść w pracę z małżeństwami i rodzinami. Przypomnijmy, że to duszpasterstwo w naszym kraju ma ponad 50 lat doświadczeń i że powstawało z inspiracji kard. Karola Wojtyły - mówił krajowy duszpasterz rodzin.

Szeroko omawiany był temat nadużyć seksualnych względem nieletnich. - Temat ten kolejny raz powrócił na obrady księży biskupów, tym razem jednak jest wzmocniony Listem do Ludu Bożego papieża Franciszka. Chodzi o większą wrażliwość wiernych w tej kwestii, i o nią chcemy prosić, aby wypracowana była kultura zdolna do zapobiegania nadużyciom - mówił ksiądz prymas, abp Wojciech Polak. Zapowiedział, że w każdej diecezji zostanie opracowany całościowy program prewencji, dotyczący wszystkich grup pracujących z dziećmi i młodzieżą. - Trzeba większej wrażliwości na krzywdę ofiar oraz na budowanie takiego systemu, w którym dzieci i młodzież będą się czuć bezpieczni. Nie potrafimy wciąż o tym problemie rozmawiać ze społeczeństwem - przyznał prymas Polski. Ma w tym pomóc specjalny dokument przygotowywany właśnie przez Konferencję Episkopatu Polski. Zapowiedziano również, że zostaną zebrane dane statystyczne dotyczące nadużyć w polskich diecezjach, aby zbudować skuteczny program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym. - Wyjeżdżamy z Płocka z zadaniami. Czeka nas cykl szkoleń w diecezjach i metropoliach dla osób, które pracują w Kościele z małoletnimi - zapowiedział abp Polak. - Kościół z determinacją buduje środowisko, w którym dzieci i młodzież są bezpieczni - akcentował ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu. A prymas Polski, odpowiadając na liczne pytania dziennikarzy, podkreślił: - Kościół nie jest wyjęty spod prawa. Nie można utajnić tych spraw. Każdy obywatel, również ksiądz, ma obowiązek poinformować prokuraturę na temat nadużyć.

Padły również pytania o film "Kler". - Nie był on przedmiotem dyskusji księży biskupów - odpowiedział krótko rzecznik episkopatu.

Za Biurem Prasowym KEP publikujemy komunikat z zakończonego spotkania biskupów w Płocku

Komunikat z 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 25-26 września 2018 r. w Płocku miało miejsce Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku obrad słowo do księży biskupów skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W trakcie zebrania plenarnego biskupi modlili się w intencji Papieża Franciszka, nawiedzającego z apostolską posługą kraje bałtyckie.

Biskupi wyrażają wdzięczność bp. Piotrowi Liberze i Diecezji Płockiej za zaproszenie i bardzo gościnne przyjęcie w Płocku, w Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z tej diecezji, patrona Polski oraz dzieci i młodzieży.

1. W trosce o odpowiedzialną i dojrzałą służbę młodym w Kościele, biskupi podjęli refleksję nad świadectwem życia i świętości św. Stanisława Kostki oraz nad aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed duszpasterstwem młodzieży. W związku z tym zapoznano się z opisem warunków życia młodych Polaków i ich oczekiwaniami wobec inicjatyw Kościoła. Została też przedstawiona analiza różnych form duszpasterskiej troski o młodzież w Polsce, dzięki którym liczne grono młodych – poprzez zaangażowanie duchownych i świeckich – odkrywa oraz rozwija swoje uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i w społeczeństwie. Zaprezentowano biskupom również tematykę wystąpień, które zostaną przedstawione przez Episkopat Polski na Synodzie Biskupów w Rzymie. Wystąpienia będą poruszały kwestie dotyczące wpływu ideologii ponowoczesności na młodych, konieczności ewangelizacji młodzieży oraz odpowiedzialności za dotarcie do nich poprzez szkolne lekcje religii i formy zaangażowania sportowego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama