26 kwietnia o godz. 15.00 w Muzeum Miejskim w Tychach (ul. Katowicka 9) odbędzie się otwarcie wystawy „Jak budowano Nowe Tychy. Miasto i mieszkańcy w latach 1950-1975”.
W czasie wernisażu zaprezentowany zostanie film archiwalny „Ostatni Mohikanin” z 1964 roku. Będzie to pokaz premierowy filmu. Wstęp na wernisaż tylko za zaproszeniami.
Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 27 kwietnia, potrwa do końca października 2010 roku.
Jak zauważa Agnieszka Ociepa, autorka scenariusza wystawy: - Pretekstem do przygotowania wystawy jest sześćdziesiąta rocznica decyzji o rozbudowie Tychów (uchwała Prezydium Rządu z października 1950 roku). Wiosną 1951 roku, w sąsiedztwie tyskiego dworca kolejowego, rozpoczęła się budowa osiedla A. Po osiedlu A powstawały kolejne – od B do G - wzdłuż wykopu kolejowego po jego północnej stronie. Jesienią 1972 roku rozpoczęły się prace na terenie obecnego osiedla M. Powstawała druga, południowa, część miasta.
Prezentowane na wystawie zdjęcia będą pokazywać budowę osiedli mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej w latach 1951-1975. Pokazani zostaną również tyszanie – miejscowi oraz przyjezdni z różnych części Polski i z dawnych Kresów Wschodnich. Wśród dokumentów zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. umowę na dostawę energii elektrycznej dla mieszkania przy ulicy Stalina na osiedlu A oraz cegiełkę na budowę Pomnika Walki i Pracy w Tychach.
Wystawa będzie wzbogacona przedmiotami pochodzącymi z tamtych czasów. Pokazane zostaną m.in. wózek dziecięcy z wikliny z lat sześćdziesiątych, radiola Viola (zestaw muzyczny składający się z odbiornika radiowego, gramofonu i głośników) oraz zabawki dziecięce (gry planszowe, lalki, żołnierzyki).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.