W rozpoczynającym się wkrótce Synodzie weźmie udział 267 ojców synodalnych - 50 kardynałów, 44 arcybiskupów, 101 biskupów i 37 biskupów pomocniczych. Ponadto 23 ekspertów i 49 audytorów, w tym 36 osób młodych w wieku od 18-29 lat ze wszystkich kontynentów.
Wprowadzą oni swoją refleksją w prace każdego dnia Synodu. Będą też uczestniczyli w dyskusjach w małych kręgach.
Kard. Baldisseri poinformował też, że w rozpoczynającym się w środę Synodzie wezmą udział dwaj biskupi z Chińskiej Republiki Ludowej, zaproszeni przez Ojca Świętego. Już wcześniej portal vaticaninsider podawał, że dwoma biskupami z Chin kontynentalnych, uczestniczącymi w Synodzie będą bp John Baptisa Yang Xaoting i Joseph Guo Jincai.
Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, aby delegat z Chin kontynentalnych mógł wziąć udział w Synodzie Biskupów, ustanowionym przez papieża Pawła VI w 1965 roku. Biskupów chińskich zapraszał bezskutecznie w 1998 roku św. Jan Paweł II (Matthias Duan Yinming i Josepha Xu Zhixuan, biskupi Wanxian) oraz w 2005 roku Benedykt XVI (Anthony Li Duan z Xi'an, Alois Jin Luxian z Szanghaju, Joseph Wei Jingyi z Qiqihar i Lucas Li Jingfeng z Fengxiang).
Bp John Baptist Yang Xiaoting ma 54 lata i został wyświęcony na kapłana w 1991 roku dla diecezji Zhouzhi. Od 1993 roku Studiował we Włoszech i uzyskał doktorat z Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w 1999. W latach 2000-2002 kontynuował studia w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. Papież Benedykt XVI mianował go koadiutorem diecezji Yan'an w 2006 roku, zaś od roku 2002 aż do przyjęcia sakry biskupiej w 2010 roku wykładał w wyższym seminarium duchownym diecezji Xi'an. W marcu bieżącego roku biskup Yang wziął udział w Rzymie na Międzynarodowej Konferencji „Chrześcijaństwo w Chinach. Wpływ, oddziaływanie i inkulturacja”, zorganizowanym przez Wydział Misjologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, prezentując raport dotyczący działań charytatywnych i społecznych Kościoła katolickiego w Chinach.
Natomiast 50-letni bp Joseph Guo Jincai, pochodzi Chengde i jest obecnie sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Chińskich (organu nie uznawanego przez Stolicę Apostolską). Do roku 1992 studiował w seminarium Hebei a w listopadzie 2010 roku został wyświęcony na biskupa Chengde bez mandatu papieskiego. Jego święcenia biskupie miały miejsce pomimo protestów Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyło w nich ośmiu biskupów chińskich wyświęconych za zgodą papieża, niektórzy z nich pod presją lokalnych władz.
Guo Jincai jest jednym z siedmiu biskupów, z których papież Franciszek zdjął sankcje kanoniczne i który został przyjęty do pełnej komunii w ramach dialogu, który doprowadził do chińsko-watykańskiego porozumienia w sprawie kryteriów doboru przyszłych biskupów chińskich.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.