Kamienne bloki ołtarza z czasów rzymskich sprzed ponad 1800 lat odnaleziono w południowej Szkocji - informuje serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonano w mieście Musselburgh, nad zatoką Firth of Forth w hrabstwie East Lothian, podczas prac renowacyjnych na terenie pawilonu do gry w krykieta.
Jak poinformował George Findlater z organizacji Historyczna Szkocja, odkryte bloki z kamienia z czasów rzymskich posiadają rzeźbienia i inskrypcje, które mogą zawierać informacje o ludziach żyjących w tamtych czasach i ich religii.
Zdaniem ekspertów, jedna z kamiennych płyt z II w. n.e. z pewnością pochodzi z ołtarza poświęconego Jupiterowi - rzymskiemu bóstwu zjawisk atmosferycznych i jasnego nieba, piorunów i błyskawic.
Zdaniem Paula McLennana z Rady East Lothian, odkrycie kamiennych płyt z rzymskiego ołtarza podczas prac wykopaliskowych na terenie Szkocji jest jednym z najważniejszych tego rodzaju w ciągu ostatnich 100 lat, unikalnym wydarzeniem.
Znalezisko umożliwia naukowcom poszerzenie wiedzy o życiu mieszkańców rzymskiego fortu, który znajdował się w Inveresk, w południowej części dzisiejszego miasta Musselburgh.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.