Do podwarszawskiej parafii św. Huberta trafiły szczątki jej patrona - świętego biskupa z Liège. To jedyna w archidiecezji warszawskiej parafia, która oddaje cześć relikwiom patrona myśliwych.
Według informacji przekazanych w liście przez belgijskiego biskupa Liège, Jean-Pierre Delville - parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym jest trzecim na świecie miejscem, gdzie oddaje się cześć temu świętemu.
Uroczystej Mszy św., podczas której zainstalowano relikwie - popiersie z zamocowanym w biskupiej mitrze relikwiarzem - przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Wprowadzenie relikwii zbiegło się z jubileuszem 40-lecia erygowania parafii.
W okolicznościowym liście biskup Liège przypomniał, że św. Hubert był „ważnym biskupem naszej (belgijskiej - red.) diecezji”, którą kierował od 705 do 720 roku. Przyczynił się do rozwoju miasta i sprowadził ciało swojego poprzednika św. Lamberta, który zginął śmiercią męczeńską.
"Św. Hubert nawrócił się w młodym wieku, kiedy podczas polowania ukazał mu się jeleń z krzyżem w porożu. Porzucił wówczas marne życie (pasję łowiectwa - red.) i poświecił się Bogu. Jego świadectwo wzywa również nas do podejmowania gorliwej, ewangelicznej przemiany życia i codziennej pracy na rzecz ładu wewnętrznego i pokoju serca” - napisał w liście belgijski biskup.
W homilii bp Michał Janocha przypomniał, że św. Hubert patronował Zalesiu już w latach 30-tych, od początku istnienia osady.
- W 1934 r. powstaje Towarzystwo Przyjaciół Zalesia, którego patronem zostaje św. Hubert, którego postać kojarzy się z lasem - powiedział biskup.
Podkreślił, że św. Hubert żył w czasach kształtowania się dzisiejszej Europy. Zwrócił także uwagę, że nowy ład, który tworzył się po upadku rzymskiego imperium wymagał ofiar wielu męczenników.
- Św. Hubert przeżywa nawrócenie, potem zostaje biskupem Maastricht, a następnie przenosi stolicę do dzisiejszego Liège. Zostaje następcą św. Lamberta, który zginął śmiercią męczeńską. Bardzo wielu biskupów ginęło wówczas śmiercią męczeńską. Decyzja zostania kapłanem bardzo często oznaczała męczeństwo - mówił.
Na kończenie została odmówiona litania do świętego patrona parafii, a dookoła kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem wraz z relikwiarzem św. Huberta. Wierni otrzymali chlebki św. Huberta, które zgodnie z wielowiekową tradycją upieczone o świcie we wspomnienie patrona, przez wiarę chronią przed złem i chorobą.
Relikwie św. Huberta to setne szczątki zainstalowane w zalesiańskiej parafii. Wraz ze świętym biskupem przybyły do parafii szczątki pięciu innych świętych czczonych w jego regionie: św. Lamberta, św. Serwacego, św. Remakla, św. Hadelina i św. Trudo.
Kult św. Huberta w Zalesiu jest żywy, o czym świadczą liczne łaski wyproszone z wstawiennictwem św. Huberta m.in. podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie za jego przyczyną. Msze św. sprawowane są w każdy III czwartek miesiąca o g. 18.
W 2017 r. szczątki patrona leśników i myśliwych zainstalowano w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie. W tym samym roku zostały zainstalowane w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.