Pielgrzymka kapłanów w jedności z Ojcem Świętym

Na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika papież Benedykt XVI przekazał pozdrowienie do polskich kapłanów przeżywających na Jasnej Górze ogólnopolską pielgrzymkę w Roku Kapłańskim. Uczestnicy pielgrzymki przesłali Ojcu Świętemu telegram z podziękowaniem za słowo umocnienia.

Przed rozpoczęciem Eucharystii pod przewodnictwem kard. Cláudio Hummesa, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, kapłani zgromadzeni na Jasnej Górze wysłuchali skierowanego do nich przesłania papieża Benedykta XVI. Odczytał je nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

„Jednoczę się duchowo z Biskupami, Kapłanami, Diakonami i Wiernymi świeckimi, którzy gromadzą się na Jasnej Górze, aby dziękować Bogu za dar kapłaństwa i prosić o uświęcenie tych, których wybrał do szczególnej służby Ludowi Bożemu” – napisał Papież.

Pełny tekst papieskiego telegramu

Zwracając się bezpośrednio do duchownych, zachęcił ich do wytrwałej modlitwy i ascezy. „Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o . powierzony sobie lud i budować kapłańskie braterstwo” – prosił Benedykt XVI. Wskazał na Eucharystię jako na źródło umocnienia w kapłańskiej posłudze.

Papież podkreślił, że Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów. „Niech oni będą dla Was wzorem i niech wstawiają się przed Panem” – napisał w przesłaniu do duchownych. Ojciec Święty polecił duchownych Maryi, Matce Kapłanów.

Uczestników pielgrzymki powitał kard. Stanisław Dziwisz, który powiedział, że modlitwa na Jasnej Górze jest dziękczynieniem za powołanie a równocześnie wyrazem kapłańskiej gotowości do dalszej służby u boku Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza.

Metropolita krakowski zapewnił papieża o wierności i solidarności kapłanów w obliczu krzywdzących ataków, z jakimi się spotyka. „Podważanie jego osobistego autorytetu, a także autorytetu Kościoła, jest wysoce niesprawiedliwe, mające rysy prześladowania” - podkreślił.

Jak podkreślił kard. Dziwisz, zgromadzonych na Jasnej Górze biskupów, kapłanów, diakonów, seminarzystów i wiernych świeckich łączy gorąco modlitwa o świętość i apostolską gorliwość kapłana.

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił kard. Claudio Hummes  (tu znajdziesz pełny tekst wystąpienia). Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zachęcił polskich kapłanów do podjęcia nowych środków i metod w pracy duszpasterskiej. „Nie wystarczy przyjmować i ewangelizować tych, którzy przychodzą do naszych kościołów” – mówił kardynał.

Watykański hierarcha zauważył, że historia Kościoła w Polsce zna wielką liczbę świętych kapłanów, a wśród nich także męczenników. Wspomniał przy tym postać ks. Jerzego Popiełuszki, którego beatyfikacja odbędzie się 6 czerwca w Warszawie.

Zgromadzeni pielgrzymi modlili się w intencji Ojczyzny i Polaków mieszkających za granicą oraz polskich księży pracujących w kraju i poza jego granicami. Mszę św. sprawowano według formularza o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie.

Po homilii kard. Hummesa abp Józef Michalik przewodniczył odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich. Po Komunii został też odmówiony Akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi przez wstawiennictwo Maryi Królowej Apostołów. Na koniec w kaplicy Pamięci Narodu im. o. Augustyna Kordeckiego kapłani złożyli symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa w postaci księgi z nazwiskami niemal 3 tys. księży, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub w niewoli sowieckiej i misjonarzy męczenników oraz urny z ziemią z miejsc kaźni z Polski, Rosji i Niemiec (na fotografii).

Księgę przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne z Tarnowa. Klerycy przez niemal 3 tygodnie – zaczynając od początku Wielkiego Postu – ręcznie wpisywali nazwiska kapłanów i kleryków, z zaznaczeniem z jakiej diecezji lub którego zakonu pochodzili, datą i miejscem śmierci.

Księga wotum zdobiona jest motywem cierni z obrazu z bazyliki w Getsemani. Natomiast urna ma kształt cylindra spowitego w chustę z widniejącym na środku krucyfiksem. Zarówno księga, jak i urna zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego w XVII-wiecznej dzwonnicy na Jasnej Górze.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  16°C Niedziela
  noc
  14°C Niedziela
  rano
  wiecej »