Pod przewodnictwem Prymasa Polski i z udziałem przedstawicieli Episkopatu na Jasnej Górze odbywają się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski.
Uroczysta suma odpustowa rozpoczęła się o godz.11.00 na jasnogórskim szczycie. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP. Maryja obecna w jasnogórskim obrazie od wieków czczona jest jako Królowa Polski i główna jej Patronka. Po całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej prowadzonym przez pasjonistów z Łodzi uroczysty dzień rozpoczęły Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie oraz o 6.00 odsłonięcie Cudownego Obrazu i prymaria.
O godz. 10.00 została zainaugurowana jasnogórska modlitwa w intencjach Ojczyzny a o 11.00 Suma Pontyfikalna na Szczycie, której przewodniczy abp Henryk Muszyński, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński.
Podczas Mszy św. nastąpi ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej. Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego został wypowiedziany po raz pierwszy 3 maja 1966. Akt był powrotem Polski do treści królewskich ślubów Jana Kazimierza. W ramach milenijnego „Te Deum” narodu polskiego obecni na Jasnej Górze przedstawiciele wszystkich stanów pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego powtórzyli, jak to niegdyś przysięgał król, że Maryja, czczona w swym Jasnogórskim Obrazie jest Panią i Królową Polski.
Tradycyjnie podczas Sumy wierni będą mogli złożyć przyrzeczenie Duchowej Adopcji zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka poczętego, a zagrożonego w łonie matki.
O 14.00 przez liderów Duchowej Adopcji poprowadzona zostanie Droga Krzyżowa. O 16.15 rozpocząć się ma modlitwa różańcowa.
Uroczystość zakończy o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, poprzedzona procesją maryjną po wałach i o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Nie zabraknie wystrzałów z armat na cześć Królowej Polski. Uroczystości wieńczące święto odbędą się na placu przed szczytem. Paradny przemarsz wojska i salwy armatnie wzbudzają spore zainteresowanie jasnogórskich pielgrzymów. Te wojskowe wydarzenia przypominają, że klasztor był twierdzą obronną, a teraz jest „bastionem obrony polskiego ducha”.
Kult Maryi jako Królowej Polski wyróżnia Kościół katolicki spośród innych wyznań w Polsce. Mówi o obecności NMP w historii polskiego narodu. Tytuł Matki Bożej jako Królowej Polski sięga drugiej połowy XIV wieku. Wtedy to Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazwał Maryję Królową Polski i Polaków. 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował: Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram. W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza Episkopat Polski z inicjatywy więzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich.
26 sierpnia 1956 r. ok. miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Wyrazem czci Matki Bożej jest w Kościele zwyczaj koronowania Jej wizerunków. Poprzez wieki Cudowny Wizerunek Jasnogórski zdobiono koronami, płaszczami, na które nakładano najcenniejsze klejnoty, pamiątki, znaki żołnierskiej służby.
Za panowania Augusta II w dniu 8 września 1717 r. biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek w imieniu przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w obecności 200 tys. wiernych dokonał na Jasnej Górze pierwszej poza Rzymem i pierwszej w Rzeczypospolitej koronacji Cudownego Obrazu – wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Złote diademy dla Maryi i Dzieciątka Jezus pobłogosławił papież Klemens XI, a sam obrzęd przypominał koronację królów Polski, dopełniał niejako akt króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r.
W październiku 1909 r. papieskie korony, perłowa suknia i wota Matki Bożej zostały zagrabione. Papież Pius X ofiarował nowe korony i wyznaczył na koronatora biskupa kujawsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego. Uroczystości rekoronacyjne odbyły się 22 maja 1910 r. Uczestniczyło w niej około 500 tys. wiernych. Biskup Zdzitowiecki przypomniał wówczas słowa, wypowiedziane podczas pierwszej koronacji w 1717 r.: „Spełniło się życzenie narodu, który pożądał widzieć swą Panią w koronie swojej”.
W 1926 r. polskie kobiety uczciły Bogarodzicę insygniami królewskiej władzy nad narodem – jabłkiem i berłem. Podczas uroczystości milenijnych w 1966 r. sługa Boży kard. Stefan Wyszyński założył na obraz Królowej złote korony – wotum dziękczynne narodu.
W tym roku trwają uroczyste obchody 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu koronami Piusa X. W styczniu rozpoczęła się nowenna pierwszych sobót miesiąca czczonych jako soboty Królowej Polski. Każdego miesiąca Mszy św. o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczy inny polski biskup.
W darze dla Królowej Polski przygotowywane są nowe korony i suknia wdzięczności i miłości Narodu Polskiego. Korony pobłogosławił papież Benedykt XVI 3 marca, a królewski płaszcz jest w fazie wykonania. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 4 września.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.