137 wystawców, o 37 więcej niż przed rokiem, prezentuje swoją ofertę wydawniczą na XVI Targach Wydawców Katolickich, które w dniach 7-9 maja odbywają się po raz pierwszy w nowym miejscu - w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Katolickie wydawnictwa prezentują się na powierzchni ok. 600 mkw. Podczas tegorocznej edycji Targów sale, w których odbywać się będą liczne prezentacje, spotkania autorskie oraz dyskusje panelowe, zlokalizowano w pobliżu Zamku Królewskiego: przy trzech znajdujących się w pobliżu kościołach - św. Anny, księży jezuitów i archikatedrze św. Jana, w Centralnej Bibliotece Rolniczej.
"Chcemy, aby targi były nie tylko imprezą wystawienniczą, ale przede wszystkim świętem kultury duchowej" - uważa ks. Roman Szpakowski SDB, od niedawna prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i po raz pierwszy odpowiedzialny za przygotowanie Targów. Jego zdaniem, oferta wydawnicza targów będzie tradycyjnie prezentować książki promujące "dobre, chrześcijańskie postawy".
Oficjalne otwarcie XVI Targów Wydawców Katolickich odbędzie się dziś o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego. Udział w uroczystości zapowiedziały władze samorządowe Warszawy.
Głównym punktem pierwszego dnia targów będzie wieczorna uroczysta Gala wręczenia Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: FENIKS 2010 i Mały FENIKS 2010. Początek o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 na warszawskiej Pradze.
Jak poinformował ks. Szpakowski, do nagrody głównej - FENIKSA 2010 przyznawanego w dziewięciu kategoriach - zgłoszono ponad 230 tytułów.
Znani są już natomiast tegoroczni laureaci Małego FENIKSA za promowanie książki katolickiej w mediach. Nagrodę otrzymają: Katarzyna Fortuna z Radia Kraków - za audycje o literaturze katolickiej, Iwona Schymalla z TVP - za promowanie publikacji o pontyfikacie Jana Pawła II oraz ks. Andrzej Witerski, kapłan diecezji drohiczyńskiej za organizację Przeglądu Książki Katolickiej "Vade mecum" w parafii Wniebowzięcia NMP w Węgrowie - imprezy skierowanej do czytelników z małych miejscowości.
Uroczystości przyznania targowych nagród towarzyszyć będzie koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wykona repertuar złożony z pieśni religijnych, ludowych, pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.
Wcześniej, w godz. 15.00-17.00 w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym 8 odbędzie się konferencja nt. skutecznej promocji książki katolickiej w internecie. Spotkanie przygotowuje internetowa księgarnia katolicka Gloria24.pl
Natomiast w sobotę o godz. 10.30-12.00 spotkanie autorskie z ks. dr Krzysztofem Wonsem SDS, dyrektorem Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, autorem słynnej serii "Modlitwa Ewangelią na każdy dzień" oraz wielu książek i płyt CD o duchowości organizuje przy swoim stoisku Wydawnictwo Salwator.
O godz. 11.00 w sali przy archikatedrze św. Jana rozpocznie się debata "Homoseksualista w Kościele" połączona z promocją książki Tomasza Terlikowskiego. W spotkaniu oprócz autora będą uczestniczyć działacz środowisk homoseksualnych Krystian Legierski oraz jako moderator o. Artur Filipowicz SJ.
Z kolei Wydawnictwo "W Drodze" i Dominikańska Szkoła Wiary zapraszają do klasztoru ojców dominikanów przy ul. Freta (sala prowincjalska) na godz. 11.00 na wykład "Czy święci do lamusa?". Wygłosi go dominikanin o. Wojciech Prus, patrolog i duszpasterz. Spotkanie poprowadzi Jan Grzegorczyk - pisarz, autor popularnej trylogii o księdzu Groserze.
Wydawnictwo Fronda zaprasza na spotkanie z dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim, autorem książki "Kto naprawdę go zabił? Kulisy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki". Początek o godz. 11.00 w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24.
O tym, czy Kościołowi w Polsce grozi zejście do podziemi dyskutować będą uczestnicy spotkania promującego książkę Tomasza Terlikowskiego "Operacja Chusta". Początek w sobotę o godz. 14.00 w sali przy archikatedrze św. Jana.
O godz. 16.00 Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza na spotkanie ze słynnym fotografikiem Adamem Bujakiem, współautorem (z kard. Stanisławem Nagy`m) albumu "Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga" - publikacji obwołanej stanowczym głosem w obronie symbolu chrześcijańskiej wiary w obliczu coraz bardziej agresywnych prób usuwania go z przestrzeni publicznej.
Magdalena Koc/Gość Niedzielny
Portal WIARA.PL na XVI Targach Wydawców Katolickich
W niedzielę 9 maja o godz. 12.00 w kościele Środowisk Twórczych odbędzie się dyskusja wokół książki Jerry`ego Brewera "Cud Glorii". Na kanwie publikacji odbędzie się spotkanie z małżeństwem Joanny i Jacka Wronów o historii przyjścia na świat i cudownego wyzdrowienia ich trzeciej córki.
Ostatniego dnia Targów swoje książki podpisywać będą m.in. Ernest Bryll, red. Maciej Iłowiecki, ks. Marek Dziewiecki i o. Wacław Oszajca.
Gościem honorowym Targów będą Włochy, reprezentowane przez salezjańskie wydawnictwo "Elledici" z Turynu. Powstała w 1941 r. z inicjatywy ks. Pietro Ricaldonego oficyna specjalizuje się w publikacjach katechetycznych, naukowych i kulturalnych. Rocznie publikuje ok. 600 tytułów.
Przez wszystkie dni Targów w Arkadach Kubickiego działać będzie sala kinowa, w której prezentowane będą filmy pod wspólnym hasłem „Wielcy Świadkowie wiary”. Będzie to cykl filmów religijno-historycznych m.in. o Janie Pawle II, kardynałach Prymasach: Hlondzie i Wyszyńskim oraz o św. Siostrze Faustynie.
Przez cały czas trwania imprezy w godz. 10.00-18.00 ulicami Warszawy (zamkniętą trasą z i do zajezdni przy ul. Kawęczyńskiej) będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. Nie zabraknie w nim konkursów, spotkań z autorami i głośnego czytania książek.
Organizatorem targów jest Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.