Wrocław: Otwarcie Synagogi

Od 5 maja do 9 maja trwają we Wrocławiu uroczystości związane z otwarciem wrocławskiej synagogi pod Białym Bocianem. Po 14 latach remontu odzyskała ona swój blask stając się na nowo jednym z najcenniejszych zabytków miasta.

Główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski, Norwegii i Izraela, władz samorządowych oraz przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych odbyły się wieczorem 6 maja.

Uroczystości, które rozpoczęły się od modlitwy prowadzonej przez Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, uświetnił występ wybitnych artystów w tym kantora Josepha Malovany z Nowego Jorku, jednego z najwybitniejszych artystów żydowskich na świecie uznawanego za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.

W słowie wprowadzającym Robert Gonera przedstawił dzieje budynku. Synagoga jest dziełem wybitnego architekta Carla Ferdinanda Langhansa Młodszego, syna twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Została oddana do użytku w 1829 r. Po II wojnie światowej Synagoga pod Białym Bocianem popadała stopniowo w ruinę. Po 1968 r. przeszła na własność Skarbu Państwa, a następnie stała się własnością prywatną. Do wrocławskich Żydów synagoga Pod Białym Bocianem wróciła w latach 90. ubiegłego wieku. Za namową ówczesnego metropolity wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza, który obok abp. Mariana Gołębiewskiego był gościem uroczystości, Ministerstwo Kultury i Sztuki odkupiło obiekt i przekazało odrodzonej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Wrocław: Otwarcie Synagogi   PAP/Grzegorz Hawałej Kantor Joseph Malovany (C) z Nowego Jorku z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem podczas uroczystego otwarcia odrestaurowanej synagogi "Pod białym bocianem", 6 bm. we Wrocławiu. Odnosząc się do trudnej historii Żydów prezydent miasta Rafał Dutkiewicz mówił o wzruszeniu, które towarzyszyć musi każdemu kto staje w progu tej Synagogi. „Spotykamy się tutaj by przywrócić naszemu miastu raz na zawsze jego żydowskie serce. Dziedzictwo żydowskiego Wrocławia to część tożsamości i kultury wszystkich wrocławian” – stwierdził.

Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wyraził natomiast uczucia, które towarzyszą obecnym we Wrocławiu Żydom. „My Żydzi – mówił – możemy podziękować Najwyższemu, że tu jesteśmy. Za dwa dni obchodzimy święto nadania Tory. Będziemy je mogli świętować tutaj”. Uczucie wdzięczności wyrazili również inni mówcy w tym Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela oraz Enok Nygaard, Ambasador Norwegii. Królestwo Norwegii było jednym z głównych sponsorów kosztownego remontu.
Spotkanie zakończył koncert chóru katedralnego Nidaros Vocalis z Trondheim pod dyr. Vivianne Sydnes i orkiestry kameralnej Leopoldinum.

Uroczystości związane z otwarciem Synagogi potrwają do niedzieli. Odbędzie się szereg prezentacji, spotkań, nabożeństw i koncertów.

Wrocław: Otwarcie Synagogi   PAP/Grzegorz Hawałej Kolejka oczekujących by zwiedzić odrestaurowaną synagogę "Pod białym bocianem", 6 bm. we Wrocławiu. Synagoga będzie otwarta dla zwiedzających. Na odrestaurowanych chórach będzie można zobaczyć dwie wystawy: stałą - o 800-letniej historii życiu Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku - oraz ekspozycję czasową o życiu Żydów w Norwegii.

Otwarcie wyremontowanego budynku to nie koniec prac. Fundacja w przyszłości w piwnicach synagogi chce otworzyć multimedialne centrum, które będzie służyło artystom, ludziom sztuki i biznesu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »