Kilkaset osób - głównie młodych katolików i ewangelików - spotkało się na Ekumenicznej Modlitwie Młodych.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Przykład idzie z góry - na EMM spotkali się także duszpasterze katoliccy i ewangeliccy
Już po raz piętnasty w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu w pierwszą Niedzielę Adwentu, 2 grudnia, w niebo popłynęły słowa wspólnej modlitwy i śpiewu uwielbienia.
Młodzi razem słuchali fragmentów Ewangelii, usłyszane słowa rozwinęli m.in. biskup opolski Andrzej Czaja i pastor opolskiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Wojciech Pracki. Spotkanie prowadzili razem ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, i ks. Eneasz Kowalski, proboszcz parafii w Pokoju.
Tytuł tegorocznej EMM to: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.
– Inspiracją do podjęcia takiego tematu był fakt, że słowo to było ważne i często wspominane w tym roku w kontekście odzyskania niepodległości. To jest też okazja, by na to słowo i ten cytat z listu św. Pawła do Galatów spojrzeć razem, w różnych wyznaniach. Wolność jest wspólną wartością dla nas wszystkich, jest Chrystusowa i to nas jednoczy – objaśnia ks. Łukasz Knieć.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Spotkanie prowadzili ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży (po prawej), i ks. Eneasz Kowalski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburgskiej w Pokoju
Temat podzielony był na trzy części. W pierwszej była mowa o „wolności od czegoś”. Świadectwem życia podzielił się tu pan Leszek, mieszkaniec podstrzeleckiej „Barki”.
– Miałem wszystko, o co prosiłem. Byłem totalnie zniewolony, narkotykami, wódką... – opowiadał. A mówiąc o przemianie, dzięki której odzyskał wolność, podkreślił, że przełomowym momentem była modlitwa przy przydrożnym krzyżu i zamiana próśb kierowanych do Boga na dziękowanie. I wskazywał na owoce tego – spokój, nowy sens w życiu, jakim jest pomaganie innym bezdomnym w Polsce i za granicą, odnowienie relacji z żoną, z którą przez 18 lat był w separacji, a teraz, po 34 latach od ślubu, chcą odnowić tamte przyrzeczenia małżeńskie.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
W wielbieniu Stwórcy śpiewem pomagały zespoły katolickie i ewangelickie
W drugiej części o „wolności do, ku czemuś, komuś” mówił bp Andrzej Czaja. Tłumaczył, że wolność to nie lenistwo, ale raczej dyscyplina, zmaganie się, by życie nie było mierne.
Trzeba w tej drodze do wolności trwać, nie można się zatrzymywać. A droga trwania w tej wolności to droga służby. To brzmi dziwnie. Służyć – to mnie zniewala – mówi świat, trzeba być niezależnym. Tu chrześcijaństwo się z tym nie zgadza. A tym, co powinno nas motywować, jest miłość – podkreśla opolski ordynariusz.
To prowadzi do trzeciego wymiaru wolności, o której wspominał ks. Eneasz Kowalski – wolności Chrystusowej.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Każdy uczestnik otrzymał przed wyjściem naklejkę przypominającą tegoroczne hasło: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus"
– Przyjechaliśmy z Zębowic, kilkanaście osób, z naszymi katechetami. Jest super, bardzo mi się podoba atmosfera tego spotkania. Ja pierwszy raz jestem na takim ekumenicznym nabożeństwie, cieszę się, że mogliśmy modlić się razem np. z ewangelikami... – przyznaje Wiktoria Skorzycka.
Jak w poprzednich latach spotkanie zwieńczyła wspólnie odmówiona modlitwa „Ojcze nasz”, przekazanie sobie znaku pokoju, a na pamiątkę każdy otrzymał naklejkę z hasłem EMM.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.