Dokument motu proprio w tej sprawie został ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Systematyczna reforma prawna w świetle zasad racjonalizacji, rentowności i uproszczenia oraz kierowanie się kryteriami funkcjonalności, przejrzystości, spójności normatywnej i organizacyjnej elastyczności – przyświecały papieżowi Franciszkowi przy zatwierdzeniu nowego prawa dotyczącego zarządzania Państwem Watykańskim. Dokument motu proprio w tej sprawie został dziś ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Nowe prawo ma na celu nadanie skuteczności działania instytucji, których zadaniem jest „zapewnienie Stolicy Piotrowej całkowitej i widzialnej niezależności”. Pozostawiono dwa spośród pięciu urzędów centralnych Gubernatoratu: biuro ds. personelu i biuro prawne (grupując cztery w jeden i jeden likwidując). Z kolei z dziewięciu dyrekcji pozostało siedem.
Do instytucji Gubernatoratu został włączony komitet ds. monetarnych, niedawno utworzony wskutek zawarcia konwencji monetarnej między Unią Europejską i Państwem Watykańskim. Zlikwidowano natomiast komitet ds. bezpieczeństwa.
Aby sprzyjać przejrzystości, została ustanowiona Komórka Kontroli i Inspekcji, która ma zająć się sprawdzaniem przestrzegania przepisów prawa i procedur. Z kolei obok komisji dyscyplinarnej i komisji ds. personelu, powstanie komisja ds. selekcji pracowników świeckich. Od wszystkich zatrudnionych wymagane są; „oddanie, profesjonalizm i duch służby”.
Nowe prawo wejdzie w życie 7 czerwca 2019 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.