Nauczanie Jana Pawła II lekarstwem na pogardę ciała

- uważa ordynariusz Ratyzbony, bp Rudolf Voderholzer.

„Musimy wreszcie intensywnie zatroszczyć się o to, by wydobyć i dać zaowocować wielkiemu skarbowi, który zostawił nam św. Jan Paweł II, mianowicie teologii ciała” - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego portalu kath.net bp Rudolf Voderholzer. Ordynariusz Ratyzbony przestrzegł w ten sposób przed zmianą katolickiej etyki seksualnej w kontekście wyjaśniania nadużyć seksualnych w Kościele.

Rozwój katolickiej etyki seksualnej proponował niedawno biskup Essen Franz-Josef Overbeck, twierdząc, że Kościół powinien przyjrzeć się „wynikom badań innych nauk, szczególnie na temat homoseksualizmu, gender i roli mężczyzny i kobiety”. Zaprzeczył temu bp Voderholzer twierdząc, że jest to „nadużycie nadużyć”. Jego zdaniem „niektórzy – również wewnątrz Kościoła – wykorzystują temat nadużyć, by znów zachwalać swoje recepty, które już przedwczoraj do niczego się nie nadawały, a przestępstwa obracają w okazję, by stworzyć «inny Kościół»”.

Bp Voderholzer powiedział, że „w Kościele wydarzyły się okropne rzeczy. Można się za nie tylko bardzo wstydzić”, ale od 2002 i 2010 roku w Kościele katolickim w Niemczech poczyniono wiele w kwestii prewencji i wyjaśnienia poszczególnych przypadków. Jego zdaniem, „Kościół katolicki jest pierwszą i jedyną dużą instytucją w Niemczech, która otwarcie i bezwzględnie – korzystając również z zewnętrznych kompetencji – poddała się wyjaśnianiu tej materii.” Bawarski biskup zaznaczył, że odpowiedzią na to nie może być zmiana etyki seksualnej, ale wdrażanie teologii ciała, proponowanej przez Jana Pawła II, jako personalistyczna wizja seksualności i „lekarstwo przeciwko manicheistycznej wręcz pogardzie dla ciała”, której doświadczamy dzisiaj w świecie.

Zapytany o lęk przed islamizacją zachodnich społeczeństw bp Voderholzer stwierdził, że „nie jest on spowodowany aktywnością islamu, ale letniością chrześcijan. „To oni, stwierdził, zapominają o swoich korzeniach i nie traktują swojej wiary poważnie”. Można to zaobserwować szczególnie teraz w Adwencie. „Dla wielu muzułmanów kwintesencją chrześcijańskiej kultury są jarmarki, a Boże Narodzenie jest dla nich świętem grzanego wina. Jak mają się dowiedzieć, że Boże Narodzenie to święto wcielenia Boga?” - pytał w wywiadzie bp Voderholzer.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  20°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »