Zwierzchnicy Kościołów w Iraku apelują o pomoc

„Prosimy was nie bądźcie cichym obserwatorem naszego dramatu. Apelujemy do was o wsparcie chrześcijan w Iraku, dopóki jest jeszcze na to czas” – napisali liderzy katolickich Kościołów chaldejskiego i syryjskiego oraz Syryjskiego Kościoła Prawosławnego we wspólnym przesłaniu.

Od lata 2014 roku, kiedy tzw. Państwo Islamskie przetoczyło się przez Równinę Niniwy, wiele wspólnot chrześcijańskich musiało uciekać z ziem zamieszkiwanych przez swoich przodków od dwóch tysięcy lat. Kiedy ISIS zostało oficjalnie pokonane raporty mówiły o prawie 14 tys. domów, które wymagały napraw lub przebudowy. Dzięki wsparciu z zewnątrz udało się zmniejszyć tę liczbę o połowę. Obecnie przeszło 9 tys. rodzin wróciło z wygnania, co stanowi zaledwie 45 proc. ich populacji na tym obszarze.

Liderzy głównych Kościołów w Iraku zapewniają, że kolejne 2 tys. rodzin jest gotowe do repatriacji, ale nie mają potrzebnych środków, aby tego dokonać. Podkreślają również, że okno czasowe na bezpieczny powrót szybko się zamyka. Jeżeli nie zrobią tego natychmiast ich domy zajmie ktoś inny, gdyż rząd nie zamierza bronić pustych zabudowań. Fundusze się wyczerpują – czytamy w przesłaniu – a jest jeszcze wiele do zrobienia.

Poza oczywistym wsparciem finansowym i dyplomatycznym ze strony wspólnoty międzynarodowej potrzeba ochrony chrześcijan i innych mniejszości w zakresie przestrzegania podstawowych praw, np. równym dla wszystkich obywatelstwie. Ponadto liderzy Kościołów wskazują na opiekę psychologiczną i leczenie z traumy, a także na środki potrzebne na edukację w języku syryjskim oraz dofinansowanie małych przedsiębiorstw i projektów gospodarczych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  wiecej »