Reklama

Msza na 40-lecie sakry bp Małysiaka

Msza św. dziękczynna za 40-lecie posługi biskupiej ks. Albina Małysiaka odprawiona została w niedzielę w Katedrze Wawelskiej. 93-letni biskup senior archidiecezji krakowskiej jest najstarszym hierarchą w Polsce.

Reklama

Nabożeństwu przewodniczył sam jubilat, a koncelebransami byli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił bp Jan Szkodoń. W imieniu wiernych podziękowania dla bp. Małysiaka złożył aktor Tadeusz Szybowski.

Metropolita krakowski kard. Dziwisz, przywołując słowa papieża Pawła VI z bulli nominacyjnej biskupa Małysiaka, powiedział, że nadzieje Ojca Świętego w niej wyrażone spełniły się.

"Zgromadzeni w katedrze na Wawelu na eucharystii dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem naszej archidiecezji przez pasterską posługę księdza biskupa Albina, spełnianą z wielkim zaangażowaniem duszpasterskim" - mówił Dziwisz.

Podkreślił, że biskup Małysiak przez lata swojej posługi zasłużył na uznanie i wdzięczność krakowskich biskupów, także cała archidiecezja darzyła go i nadal darzy ogromną sympatią i miłością.

"Budujemy się jego niezachwianą wiernością Kościołowi i Ojczyźnie. Współczesne pokolenie, zwłaszcza młodych ludzi, może uczyć się od niego miłości Kościoła i zdrowego patriotyzmu" - podkreślił.

Jubileuszowe uroczystości miały się odbyć 16 i 17 kwietnia, ale ze względu na żałobę narodową po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zostały przełożone. W poniedziałek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się wieczór jubileuszowy, podczas którego zaprezentowany zostanie fabularyzowany film dokumentalny "Z wiarą na głęboką wodę" o bp. Małysiaku.

Bp Małysiak urodził się w 1917 r. w Koconiu niedaleko Żywca. Mając 19 lat - w kwietniu 1936 r. - złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1941 r. w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda.

Pracował początkowo jako wikariusz i katecheta w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował "dożywialnię" dla dzieci i osób wysiedlonych, a w latach 1942-47 był kapelanem krakowskiego Zakładu Helclów - ośrodka dla osób niedołężnych i starszych.

W czasie okupacji ks. Małysiak wspólnie z dyrektorką zakładu siostrą Bronisławą Wilemską pomógł pięciorgu Żydom. Ksiądz wydał im metryki chrztu i zaopatrzył ich w inne niezbędne dokumenty. Kiedy ośrodek został ewakuowany do Szczawnicy, żydowscy podopieczni wraz z innymi pensjonariuszami zamieszkali w willi "Adria", oddalonej zaledwie o trzysta metrów od posterunku niemieckiej żandarmerii. Mężczyźni doczekali w ośrodku końca wojny, żydowskie pensjonariuszki zmarły jesienią 1944.

Ks. Albin Małysiak i s. Bronisława Wilemska w 1993 r. zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W październiku 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za ratowanie Żydów odznaczył biskupa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po wojnie ks. Małysiak był katechetą w szkole średniej i wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie. W 1950 uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 doktorat z teologii. Pracował m.in. w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, a od 1954 wykładał w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie.

W 1959 r. został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy pw. NMP Z Lourdes na miasteczku studenckim, gdzie rozwinął duszpasterstwo akademickie.

W styczniu 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. Jego biskupia dewiza to "Ave Maria".

Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji.

Od 1993 r. bp Albin Małysiak przebywa na emeryturze. Wciąż aktywnie uczestniczy w organizowanych w Krakowie uroczystościach patriotycznych. W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała mu honorowe obywatelstwo miasta.

Bp Albin Małysiak interesuje się historią, geografią, jego ulubione zajęcia to turystyka i jazda na rowerze, a ulubione lektury to dzieła teologiczne i książki o historii Kościoła i świata. Zna doskonale łacinę i grekę oraz język niemiecki.

W 2008 r. bp Małysiak jako pierwszy polski biskup od czasów reformy liturgicznej udzielił grupie wiernych bierzmowania i odprawił mszę pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, nazywanej potocznie liturgią starą lub trydencką.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama