Jak dziadki z Muppetów

Krytykanci niczego sensownego w życie nie wnoszą. Zatruwają jedynie swoją żółcią.

Ze smutkiem obserwuję ostatnimi czasy nasilającą się krytykę ludzi Kościoła płynącą spod z ust (czy spod piszących na klawiaturze palców) innych ludzi Kościoła. Oczywiście rozumiem, że takie wytknięcie słabości, niedoskonałości a czasem i zła bywa konieczne. Wszak po to między innymi głosi się w katechezy czy kazania. Sam widzę, zarówno w sobie jak i wokół siebie, całkiem sporo postaw dalekich od ideałów Ewangelii i sam te postawy, przy różnych okazjach, krytykuję. Chrześcijanie bywają, by użyć określenia czytanego w tych dniach w kościołach św. Jana, dość mocno przeniknięci duchem tego świata.  To prawda. Krytyka o której piszę ma jednak niewiele wspólnego z troską o dobro wiary. Jest raczej takim zrzędzeniem na wszystko i wszystkich na wzór słynnych dziadków z Muppetów. Ot, czepianie się rzecznika episkopatu, że co jakiś czas wyjaśnia, czy w  dany piątek obowiązuje czy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jakby nie było poważniejszych problemów.

Oczywiście są w Kościele ważniejsze tematy, ale przypominanie zasad ustanowionych w kościelnym prawie wcale nie wydaje mi się sprawą niegodną rzecznika. Podobnie zresztą jak tłumaczenie innych, wydawałoby się znanych spraw. Przecież gdy w jakimś artykule w naszym portalu autor tłumaczy sens jakiegoś święta, prawdy wiary czy moralną zasadę nie odkrywamy czegoś nowego, prawda? A mimo to dla wielu, szukających pogłębienia wiary te teksty mają jakieś znaczenie; pomagając przypomnieć sobie treści zapomniane, albo nawet i takie, z którym człowiek nigdy nie miał okazji się zapoznać. Na tym w dużej mierze polega sens duszpasterskiego wysiłku Kościoła. To ciągłe powtarzania tego samego; odwoływanie się do tych samych prawd wiary i zasad moralności, celebrowanie tych samych świąt, i powtarzanie tych samych modlitw. Nie chodzi w tym wszystkim tylko o ukazanie nowego, ale umocnienie w rozumieniu tego, co już znane; na pójściu w głąb; o to, by wiara nadzieja i miłość wierzących ciągle na nowo rozkwitały.

Zatrzymałem się dłużej na krytyce drobnego wycinka działań Księdza Rzecznika, ale problem oczywiście jest znacznie szerszy. Dotyczy też krytyki duszpasterzy w parafiach. Wszyscy wszystko robią źle, tylko ja, gdyby mi pozwolono, zrobiłbym to super, ale cóż, nie mam nic do powiedzenia. No i bije się tą pianę…. Mam czasem wrażenie, że tego rodzaju postawa bierze się z… nudy. Tak, ze znudzenia wiarą. Szuka się wtedy czegoś nowego, świeżego, a że niełatwo nasycić „objedzonego” już w sprawach wiary (choć rzut oka do Biblii czy Katechizmu wystarczy, by zobaczyć jak wiele obszarów mało jest przez nas przyswojonych), pozostają tylko „smaczne przekąski” narzekania i kąśliwych uwag.  Albo równie „świeże w smaku”,  jednostronne, mało refleksyjne, na odległość tchnące mentalnością plemienną zaangażowanie w sprawy polityczne. Na dłuższą metę, jak każde obżarstwo, postawa taka prowadzi jednak do zgorzknienia i apatii….

„Czuwajcie, od siebie się zaczyna” – głoszą słowa pewnej religijnej piosenki. I choć przekonany jestem, że gdyby konsekwentnie próbować zmieniać świat dopiero wtedy, gdy zmieni się już samego siebie, to można by czekać do śmierci, to jednak uznaję, że jest w tych słowach głęboka prawda. W krytyce naprawdę powinniśmy zaczynać od siebie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • george45
  08.01.2019 14:20
  „Krytykanci niczego sensownego w życie nie wnoszą. Zatruwają jedynie swoją żółcią”
  W całym artykule sam pan krytykujesz i krytykujesz, a na wstępie tegoż artykułu piszesz, że „Krytykanci niczego sensownego w życie nie wnoszą”. Jaki sens przyświecał Panu? Pisać by pisać, czepiać się i zrzędzić jak dziadek z Muppetów? Przecież na wstępie Pan założył że to bezsens. Pozostaje jedynie to, że chcesz Pan „Zatruwać swą żółcią innych”.
  Pouczasz Pan: „Czuwajcie, od siebie się zaczyna” […] jest w tych słowach głęboka prawda. W krytyce naprawdę powinniśmy zaczynać od siebie”. Mam jednak wrażenie, że to pouczenie przelane przez Pana, ma dotyczyć innych, siebie Pan wyeliminowałeś.
 • Stanisław_Miłosz
  08.01.2019 15:17
  Argumentum ad dziadki z Muppetów bronią niebezpieczną - obosieczną. Wiem po sobie. Łatwo się skaleczyć.
 • Katolik k
  08.01.2019 21:08
  Ma Pan niestety racje.Nawet modlitwy odmawiane codziennie przez wielu sa niezrozumiale choc ciagle je powtarzaja.Przypominanie i tlumaczenie jest porostu konieczne nawet tym,ktorym sie wydaje,ze wszystko juz wiedza i rozumia.Chocby tak banalne wydawaloby sie zdanie "odpusc nam nasze winy jako i my odpuszczamy"...az strach czytac niektore komentarze tu pisane czy wpowiedzi politykow a nawet i ksiezy niby w obronie wiary.
 • chochlik
  09.01.2019 15:33
  Jeśli sprawy w kościele idą dobrze to ok. krytykanctwo .

  Jeśli jednak źle , kościół powoli bo powoli ale kruszeje to do możliwości krytykanctwa należy dodać POSZUKIWANIE PRZYCZYN NIEPOWODZEŃ , wygląda podobnie jak krytykanctwo ale nim nie jest .

  Tego artykułu by nie było gdyby był OFICJA,LNY dokument instytucji omawiający przyczyny niepowodzeń , bodaj zgrubne analizy , ale nie ma … wszystko w porządku , nie ma kryzysu kościoła , nie ma laicyzacji w każdym razie od strony instytucji , taka postawa musi irytować , to dla tych co lubią zastanawiać się nad naturą człowieka .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  noc
  11°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »