Kiedy Unia nie zachwyca

Od pomysłu wyjścia z Unii Europejskiej odżegnują się obie duże partie. Jednak w Polsce istnieje także elektorat eurosceptyczny. Kim są polscy zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej?

Z badania pracowni Estymator wynika, że 19,1 proc. Polaków jest zdania, iż w razie nałożenia na Polskę sankcji należałoby rozważyć opuszczenie Wspólnoty. Badanie zamówił eurodeputowany Dobromir Sośnierz z partii Wolność. Co zaskakujące, więcej jest tych, według których Polska mogłaby już teraz wyjść z UE, bo dostała wszystko, co mogła otrzymać. Z takim stwierdzeniem zgadzało się 33,6 proc. zapytanych. Jednak tylko 5,7 proc. ocenia przynależność Polski do Unii źle lub raczej źle. Na potrzeby badania za eurosceptyków uznano 19-procentową grupę osób, które mogłyby poprzeć polexit w razie pojawienia się sankcji. Z sondażu wynika, że sceptycy rzadziej od entuzjastów mają wyższe wykształcenie i zarabiają mniej. Są natomiast młodsi – 42 proc. z nich ma mniej niż 40 lat, podczas gdy w przypadku entuzjastów to 26 proc. Wielkość miejscowości, z których pochodzą respondenci, nie ma większego wpływu na ich poglądy.

Bez zachwytu

Nawet zwolennicy Unii Europejskiej nie zawsze patrzą na nią przez różowe okulary. 88,8 proc. wszystkich badanych jest zdania, że polityka UE bardziej służy interesom Niemiec i Francji niż Polski. Takiej odpowiedzi udzielili nie tylko zwolennicy polexitu, ale i 88,5 proc. osób uznanych za entuzjastów. 77,6 proc. całej przebadanej grupy uznało też za nieprawdziwe stwierdzenie, że wprowadzenie euro przyczyniło się do zwiększenia dobrobytu krajów, które przyjęły tę walutę. Powszechnie krytykowane są niektóre kierunki działalności UE. Ponad 75 proc. nie chce polityki otwartych drzwi, a prawie tyle samo opowiada się przeciw tworzeniu z Unii jednego państwa. Przeszło 60 proc. jest przeciw przyznaniu związkom jednopłciowym praw małżeństw. Niewielu przeciwników (ok. 25 proc.) mają natomiast tworzenie europejskiej armii oraz wspólna polityka klimatyczna.

Działalność unijnych instytucji ma więcej zwolenników niż przeciwników, ale żadna z nich nie uzyskała dobrej oceny nawet od połowy ankietowanych. Parlament Europejski, Komisję Europejską, Radę Europejską i Radę UE dobrze ocenia od 43 do 47 proc. badanych. Złe zdanie na ich temat ma 17–21 proc. osób. Ok. 30 proc. respondentów nie widzi wpływu żadnej z nich na swoje życie.

O czym będą wybory?

Z badania wynika też, że wiedza na temat Unii Europejskiej nie jest zbyt duża. Mniej niż połowa badanych potrafiła wskazać, ilu posłów w europarlamencie ma Polska. Ponad 80 proc. respondentów wiedziało, że układ z Schengen dotyczy swobody podróżowania, ale pytanie, czy ma on bezpośredni związek z Unią Europejską, sprawiło już trudności – 61,8 proc. osób uznało, że tak, a 20,8 proc. – że nie (na usprawiedliwienie ankietowanych można dodać, że pytanie było trudne, bo choć umowa z Schengen nie jest traktatem unijnym, to jej zasady włączono w dorobek prawny wspólnot europejskich).

Poparcie dla polexitu jest w polskiej polityce zarzutem – opozycja stawia go Prawu i Sprawiedliwości, a Prawo i Sprawiedliwość się od niego odżegnuje. Nie oznacza to, że zdecydowani eurosceptycy muszą zagłosować na kogoś spoza partii głównego nurtu. 63,5 proc. tej grupy deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, a 10,4 proc. – dla ruchu Kukiz’15. Są i tacy, którzy na karcie wyborczej zaznaczyliby PO (5,4 proc.) albo Nowoczesną (2,1 proc.). Ugrupowania wyraźnie antyunijne mogą liczyć łącznie na głos co 10. członka tej grupy: Wolność Janusza Korwin-Mikkego wybiera 6,6 proc. sceptyków, a Ruch Narodowy – 3,7 proc. To jednak za mało, by przekroczyć próg wyborczy, bo zsumowane poparcie dla tych partii wśród wszystkich wyborców to 3 proc.

Czy w takim razie kampania przed majowymi wyborami do europarlamentu będzie się koncentrować wokół opuszczenia UE przez Polskę? Zapewne Koalicja Obywatelska i eurosceptycy podniosą ten temat (choć z innych pozycji), a PiS będzie się starał go uniknąć. Nie jest jednak wcale pewne, że to akurat podejście do polexitu zdecyduje o tym, kogo poprą wyborcy. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomaszl
  11.02.2019 09:55
  Polexit to byłaby wielka narodowa katastrofa. Po pierwsze spowodowałaby marginalizację Polski w świecie, a po drugie wprowadzenie ceł, paszportów, zakazu pracy w EU, programów współfinansowanych z EU itd. obniżyłoby i tak niski status Polaków pracujących w Polsce.
  Pytanie do tych, co tak dążą do wyjścia z EU - co proponujecie w zamian? Ale realnego, a nie opowiadanie o wielkiej (w dodatku katolickiej) Polsce bo jest tylko mrzonka.

  ps. zabieranie zabawek z piaskownicy, jak ktoś spojrzy krzywo to jednak dziecinada.
 • art
  11.02.2019 11:45
  „spowodowałaby marginalizację Polski w świecie”
  Taką opinię powyżej wyraził mądry @TOMASZL gdzie indziej podpisujący się, jak mi się wydaje, @DREMOR. Chyba trzeba przyznać mu/im rację: teraz jesteśmy w centrum świata, kazano nam zorganizować konferencję antyirańską, zapłacić za pobyt wojsk amerykańskich, 447…słowem : UWAŻAJĄ NAS! SZANUJĄ!!!

  Marginalizacja to Korea Północna. Z Kimem przywódcą małego 22 milionowego państewka spotka się JAK RÓWNY Z RÓWNYM Trump. Naszego Pimpka przy okazji tego pomnika w New Yersey – pogoniono! Na szczeblu prezydentów miast pokazano mu miejsce
  Co gorsza, i inni poczciwi forumowicze GN też zdają się stać na stanowisku legalizmu, tzn wierzą w moc prawa! Moc Prawa stanowionego przez ludzi!!! Aż musiałem ( zbyt ostro przyznaję) Panu @SKIBIE przypomnieć iż naturalny porządek świata oparty jest na sile:

  „Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.
  Dwóch wilków jedno w lesie nadybali jagnię;
  Już go mieli rozerwać, rzekło: "Jakim prawem?"
  "Smacznyś, słaby i w lesie!" - Zjedli niezabawem.”


  I cały ten artykuł powyżej takoż zakłamanym jest.
  Bo podstawowy problem jest taki iż nikt nam nie da wyjść z UE!!!
  Za duzi, za ludni, za bogaci…zbyt tłustym kąskiem jesteśmy
  I SŁABI!!!
  I nie ma wyjścia!!! Po prostu: W chwili obecnej takie gadanie to mrzonka! I tak samo głupia i niebezpieczna jak niegdyś powiastki o możliwości wygrania powstania listopadowego! I my nic nie możemy zrobić! Tak samo jak biedna Wenezuela która za nami, jak za Panią Matką w bezdroża okrągłego stołu wpadła! Ich też, z taką ropą, nikt z łap nie wypuści!!! To NIE-MOŻ-LI-WE!!!

  Ps. A na ewentualną pomoc Putina też nie liczcie. Z prostego powodu: On też jest słaby. Rosji już nie stać na jakieś światowe zagrywki… Oni giną w cieniu Chin.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »