Pogrzeb śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

Mszę św. pogrzebową śp. Pawła Adamowicza odprawił abp. Stanisław Gądecki, liczni biskupi wraz z rzeszą kapłanów. Rodzina tragicznie zmarłego otrzymała różańce od papieża Franciszka, które przekazał abp Sławoj Leszek Głódź.

Na początku Mszy odśpiewano hymn państwowy.

Prezydenta żegnała jego najbliższa rodzina, w tym żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr i rodzice.

W nabożeństwie uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk z żoną, byli prezydenci z żonami - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W świątyni byli także premier Mateusz Morawiecki z żoną oraz byli premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz.

Oprócz premiera w składzie delegacji rządowej znajdowali się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prezydium Sejmu reprezentuje wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), a Senatu - wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO). Obecna była liczna grupa posłów i senatorów. Na uroczystości licznie byli też przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, w tym szef partii Grzegorz Schetyna, lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ponadto są również szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz szef partii Teraz! Ryszard Petru.

W pogrzebie wzięli też udział Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), rzecznik praw obywatelskiej Adam Bodnar, szef Gdańskiej Rady Imigrantów Aws Kinani, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W świątyni są także były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Na Mszy byli obecni m.in. przedstawiciele lokalnych gmin żydowskiej i muzułmańskiej. W świątyniach zlokalizowanych w ścisłym historycznym centrum miasta, w tym w kościołach św. Brygidy, św. Elżbiety, św. Józefa, św. Katarzyny i św. Bartłomieja, będzie udzielana wszystkim Komunia św.

W trakcie ceremonii pogrzebowej przemówienia wygłosili m.in. Magdalena i Antonina Adamowicz, zona i córka śp. prezydenta, Aleksander Hall, przyjaciel prezydenta, o. Ludwik Wiśniewski OP, legendarny duszpasterz akademicki gdańskich studentów w latach 80. XX w.

- Cisza. Nie może oznaczać milczenia. Milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny, nie był oportunistą. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia, co robiliśmy, gdy działo się zło - mówiła Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska.

Urna z prochami została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina obok Izby Rajców.

Według informacji przekazanych przez gdański magistrat, polskie samorządy reprezentowało 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. Na ulicach miasta pożegnało śp. prezydenta Pawła Adamowicza ponad 45 tys. ludzi. Uroczystości transmitowano 4 miejscach Gdańska, m. in. w hali sportowej Ergo Arena.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CaminoCanis
  19.01.2019 22:47
  KPK Kan. 1242 – W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.

  Kanon jest bardzo czytelny i zapewne doskonale znany przez gdańskiego hierarchę. Dlatego abp Sławoj Leszek-Głódź asekuracyjnie tłumaczy, że Paweł Adamowicz nie będzie jedynym politykiem pochowanym w Bazylice Mariackiej. W Bazylice spoczywa ponad 3000 mieszczan, także prezydentów i burmistrzów miasta. Ostatnim jest marszałek Maciej Płażyński.I w tym miejscu dopuszcza się obrzydliwej manipulacji. Aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego obowiązuje w Kościele od 1983. Poprzednie wersje, za czasów pochówku „3000 mieszczan” nie uwzględniały zakazu grzebania świeckich w kościołach.

  Oznacza to, że gdański metropolita świadomie manipuluje, żerując na nieznajomości przez Polaków – co jest zrozumiałe – prawideł panujących w Kościele katolickim.
 • Gość
  20.01.2019 17:38
  Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa. No i są wielowiekowe zwyczaje i tradycje lokalne. Proboszcz Bazyliki Mariackiej powiedział, że kiedyś śp Paweł Adamowicz zapytał, za jakie zasługi ktoś mógłby być pochowany w Bazylice Mariackiej (do której renowacji znacznie się przyczynił). Odpowiedział mu, że "za wszystko dla Gdańska". I to było motto życia i pracy burmistrza Adamowicza. Czwartej osoby po 1945 roku, która spoczęła w murach tego wyjątkowego dla gdańszczan kościoła.
 • Georgina
  20.01.2019 19:32
  "Walka z mową nienawiści polega na przypisywaniu własnej nienawiści swoim przeciwnikom politycznym" - Roger Scruton filozof i prof. angielski II poł. XX w.
 • Bacha 2
  24.01.2019 23:38
  Podziwiam i szanuję postawę Prezydenta RP i przedstawicieli rządu za obecność na pogrzebie, za pokorne, skromne zajęcie dalekich miejsc wyznaczonych im przez rodzinę zmarłego oraz władze Gdańska....chrześcijanin nie szuka pierwszych miejsc wśród ludzi na ziemi, a zawsze pragnie być blisko Boga, mieć Go w sercu, na twarzy, w wypowiadanych słowach... Jeśli w sercu jest dobro, miłość, to i mowa służy zbudowaniu dobru drugiego...jeśli jest w sercu, myślach nienawiść, to nic innego nie wyjdzie z ust jak nienawiść.. Wszyscy to wiedzą, wielu odrzuca tę prawdę...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »