W grupach pielgrzymów z Polski panuje klimat wielkiej radości i zachwytu nad Panamą. Młodzi czekają na papieża Franciszka - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.
34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczęły się we wtorek i potrwają do niedzieli. Bierze w nich udział ponad 3,8 tys. osób z Polski, w tym 11 biskupów. W środę po południu (czasu lokalnego) do Panamy przyleci papież Franciszek, który ośmiokrotnie spotka się z młodzieżą, wygłosi siedem przemówień i trzy homilie.
Jak powiedział ks. Parafiniuk, zakończyły się już Dni w Diecezjach. Podczas nich młodzież z Polski prawie przez tydzień uczestniczyła w spotkaniach, modlitwie, integracji i poznawaniu Panamy. Pielgrzymi nocowali w tym czasie u panamskich rodzin, które zapewniły im nocleg i wyżywienie.
"Polscy pielgrzymi są zachwyceni Panamą i Panamczykami. Jesteśmy zaskoczeni otwartością gospodarzy, tym, że dzielą się z nami wszystkim co mają" - podkreślił.
Ks. Parafiniuk poinformował, że we wtorek wieczorem młodzi będą uczestniczyć w mszy św. otwarcia ŚDM pod przewodnictwem metropolity Panamy abp. Jos, Domingo Ulloa Mendiety. W środę pielgrzymi odwiedzą Festiwal Młodych i uczestniczyć będą w katechezach, które głosić będą biskupi z całego świata.
"Środa to ważny dzień dla Polaków. Tego dnia prymas Polski abp Wojciech Polak odprawi mszę św. o godz. 18.00 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City. Po mszy odbędzie się koncert, w którym wezmą udział także młodzi, którzy przybyli do Panamy żaglowcem +Dar młodzieży+" - wyjaśnił.
W czwartek do młodych dołączy papież Franciszek. Uroczystość powitania papieża na Campo Santa Maria la Antigua - Cinta Costera odbędzie się o godz. 17.30 (23.30 czasu polskiego). W piątek papież poprowadzi Liturgię Pokutną z Młodzieżą Pozbawioną Wolności w Centro de Cumplimiento de Menores Las Garzas w Pacora, a następnie Drogę Krzyżową na Campo Santa Maria la Antigua - Cinta Costera. Z kolei w sobotę młodych Polaków odwiedzi pierwsza dama Agata Kornhasuser-Duda. Tego dnia papież weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą na Campo San Juan Pablo II w Metro Parku. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę na Campo San Juan Pablo II w Metro Parku o godz. 8.00 (14.00 czasu polskiego).
Nawiązując do hasła tegorocznych ŚDM - "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego", ks. Parafiniuk podkreślił, że przez cały czas ŚDM silnie obecne są akcenty maryjne.
"Widać to przez towarzyszącą wciąż pielgrzymom modlitwę różańcową oraz obecność kopii ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Nikt nie może zapomnieć o wielkiej roli Maryi w ŚDM w Panamie. Przypomina nam o tym chociażby różaniec, który każdy uczestnik otrzymał w pakiecie pielgrzyma" - ocenił ks. Parafiniuk.
Przypomniał, że ŚDM to dla młodych doświadczenie powszechności Kościoła, tego, że jest on ten sam na całym świecie. "Młodzi czują, że tu nie jest ważne, jaki mamy kolor skóry, z jakiego kontynentu przyjechaliśmy. Ważne, że gromadzi nas Jezus Chrystus. Powszechność Kościoła widać na każdym kroku dzięki kolorowym strojom Afrykańczyków, głośnym śpiewom mieszkańców Ameryki Południowej i wielkiej otwartości pielgrzymów z Europy" - ocenił ks. Parafiniuk.
Przypomniał, że ŚDM to także wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest Festiwal Młodych, na którym pielgrzymi uczestniczą w koncertach i wystawach. "Polskim akcentem festiwalu są spektakl przygotowany przez młodzież z Krakowa oraz trzy wystawy zorganizowane wspólnie z ambasadą Polski w Panamie: +Madonny polskie+, +Męczennicy z Markowej+ i +Jan Paweł II w kulturze+" - poinformował.
Ks. Parafiniuk wyjaśnił, że oprócz wydarzeń centralnych, gromadzących wszystkich pielgrzymów, młodzi codziennie spotykają się w mniejszych grupach, w których uczestniczą w katechezach głoszonych przez biskupów z całego świata. Katechezy dotyczą m.in. promocji encykliki papieża Franciszka "Laudato Si'" oraz odkrywania swojego powołania. "Jest też czas na wspólne posiłki i nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni" - mówił. Dodał, że w grupach młodych panuje klimat "wielkiej radości i zachwytu nad Panamą".
Podkreślił, że pielgrzymi z Polski obdarzani są przez Panamczyków "szczególną życzliwością". "Zawsze, kiedy mówimy, że jesteśmy z Polski, Panamczycy wspominają papieża Jana Pawła II i reagują bardzo życzliwie" - zaznaczył. Dodał, że Jan Paweł II cały czas jest obecny w Panamie, także dzięki swoim relikwiom, które w sobotę zostaną wmurowane w ołtarz katedry w Panamie.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.