Reklama

Dziś XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Centralne obchody zorganizowano w Białymstoku.

Reklama

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy” obchodzony dziś będzie w Białymstoku XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. - Współzawodnictwo międzyreligijne sprzyja upatrywaniu w religiach nie źródła pokoju, ale przemocy. Aby to powstrzymać, musimy przywoływać wartości wspólne chrześcijaństwu i islamowi, przy jednoczesnym uznaniu istniejących między nami różnic - brzmi cytowane w tym roku z okazji wspólnych obchodów przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W programie obchodów, które odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku, będzie czytanie fragmentów Ksiąg Świętych (Pisma Świętego i Koranu). Zaplanowano też dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, podczas którego jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski, wieloletni misjonarz na Bliskim Wschodzie, opowie o sytuacji religijnej w Syrii, a Artur Konopacki z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przedstawi doświadczenie polskich Tatarów.

W trakcie obchodów odmówione też zostaną modlitwy (du’a – muzułmańska modlitwa spontaniczna i modlitwa wiernych zakończona modlitwą „Ojcze nasz”) i przekazany zostanie znak pokoju, a na zakończenie nastąpi wspólny poczęstunek.

Lokalne uroczystości związane z XIX Dniem Islamu odbędą się ponadto 26 stycznia w Krakowie (nabożeństwo Słowa Bożego w bazylice oo. franciszkanów, dwugłos na UPJPII i "kuchnia spotkania" na rzecz ubogich) oraz 28 stycznia w Katowicach, gdzie zaplanowano modlitwy, dwugłos katolicko-muzułmański oraz koncert na rzecz pokoju.

Z kolei częścią warszawskich uroczystości będzie ogólnopolska konferencja "Kościół katolicki w dialogu z religiami. Od współzawodnictwa do współpracy", która odbędzie się 25 stycznia na UKSW (ul. Dewajtis 5, sala 223, godz. 10.00). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów: http://www.radawspolna.pl

XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje jak co roku do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło Dnia Islamu brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”.

Jak podkreśla Papieska Rada dotyczy ono "kluczowego aspektu w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich: konieczności porzucenia współzawodnictwa na rzecz współpracy".

Rada tłumaczy, że duch współzawodnictwa nazbyt często znaczył w przeszłości relacje pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, a negatywne tego konsekwencje są doskonale widoczne: zazdrość, napięte stosunki i wzajemne oskarżenia. "Te zaś prowadziły nieraz do agresywnych konfrontacji, zwłaszcza tam, gdzie religia została zinstrumentalizowana, najczęściej z powodu partykularnych interesów i politycznych motywów" - czytamy w orędziu Rady.

"Tego rodzaju współzawodnictwo międzyreligijne deformuje obraz zarówno samych religii, jak i ich wyznawców, i sprzyja upatrywaniu w religiach nie źródła pokoju, ale przemocy i napięć" - zaznaczono w orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, która w 2017 r. świętowała jubileusz 20-lecia swojego istnienia.

Z okazji XIX Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, przy współpracy Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, przygotowała wkładkę do „Biuletynu Ekumenicznego”. Znajdują się w niej materiały, które mogą posłużyć pomocą przy organizacji lokalnych spotkań lub do wykorzystania w osobistej refleksji z tej okazji.

Materiały zawierają schemat tradycyjnego programu obchodów centralnych w Warszawie, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące Bożego stworzenia i troski o nie, tekst modlitwy wiernych z tej okazji oraz polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To z jej inicjatywy każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim, który został wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w Polsce.

Na czele Rady stoją: Krzysztof Kraus, współprzewodniczący ze strony katolickiej i Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem Rady jest dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Niedziela
noc
-3°C Niedziela
rano
-1°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama