Pierwsze posiedzenie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej krajów UE i Ameryki Łacińskiej w sprawie kryzysu w Wenezueli odbędzie się w czwartek w Montevideo - ogłosili w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i prezydent Urugwaju Tabare Vazquez.
We wspólnym oświadczeniu wskazano, że spotkanie w urugwajskiej stolicy zostanie przeprowadzone na poziomie ministerialnym.
Grupa kontaktowa będzie składać się z UE i ośmiu państw członkowskich Wspólnoty - Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - oraz czterech krajów Ameryki Łacińskiej: Boliwii, Kostaryki, Ekwadoru i Urugwaju.
W dokumencie podkreślono, że spotkanie ma na celu "przyczynienie się do stworzenia warunków dla zaistnienia politycznego i pokojowego procesu, umożliwiającego Wenezuelczykom podjęcie decyzji dotyczącej swojej przyszłości poprzez przeprowadzenie wolnych, przejrzystych i wiarygodnych wyborów, zgodnych z konstytucją".
Utworzenie grupy Mogherini ogłosiła 31 stycznia.
W niedzielę upływa termin ultimatum, które 26 stycznia wystosowały Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia. Kraje te zapowiedziały, że jeśli prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów szefa państwa w ciągu ośmiu dni, uznają lidera opozycji i szefa parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta.
Maduro odrzucił to ultimatum i w sobotę zaproponował rozpisanie wyborów parlamentarnych. Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.