W nienawiść miłością

Nie mam wątpliwości: szykuje się nam kolejna jatka.

Czytam i słyszę ostatnio dość często o konieczności zwalczania mowy nienawiści. Nasiliło się to po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. „Mowa nienawiści” stała się pierwszą oskarżoną, nie sam sprawca. Zdaniem całkiem sporej grupy komentatorów był on tylko ofiarą „mowonienawistnej atmosfery”. Czytam, słucham i nie mam wątpliwości: szykuje się nam nowa jatka.

No bo czym właściwie jest ta „mowa nienawiści”? Wyrażanie nienawiści słowem? Wzywanie do nienawiści? Wzywanie do wyrządzenia krzywdy? Nie sądzę. To przecież pojecie ukute przez ludzi myślących postmodernistycznie. Prawdą jest dla  nich nie to, co wydaje się prawdą obiektywną, ale to, co chcą, by było prawdą. Same słowa w postmodernistycznej semantyce też mają inne, niż dotąd przyjęte, słownikowe znaczenie, prawda? Możemy się niebawem dowiedzieć, że „mową nienawiści” jest wszystko to, co nie jest zgodne z ideologią piewców nowoczesności. Np. stwierdzenie, że nienarodzony jest człowiekiem, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety albo że praktykowanie homoseksualizmu jest grzechem. Jakże bolą takie stwierdzenia tych, którzy myślą inaczej! – krzyczą zwolennicy tolerancji. –Jak można tak ludzi krzywdzić! 

Można oczywiście naśmiewać się z wierzących w Boga, że ich pogląd jest nienaukowy (choć pogląd przeciwny wcale nie jest naukowo uzasadniony), można reklamować zabijanie – nienarodzonych czy eutanazję, ba można nawet powiedzieć nie popierającym moralnego liberalizmu, że śmierdzą naftaliną. To mową nienawiści oczywiście nie jest. Dla dzisiejszych piewców nowoczesności „mowa nienawiści” to po prostu każde wygłaszanie poglądów niezgodnych z ich poglądami. A że mając na ustach „tolerancję” żadnej inności znieść tak naprawdę nie potrafią, zakwalifikowanie czegoś jako „mowy nienawiści” pozwala im z całego serca tego czegoś nienawidzić i zwalczać wszelkimi możliwymi sposobami.

Właśnie, tu dochodzimy do najistotniejszego: słowa „zwalczać”. Będziemy „zwalczać mowę nienawiści”.  To znaczy?  Zwalcza się szkodniki, prawda? Pluskwy, stonkę albo szczury. Albo groźne choroby czy plagi. „Zwalczać” to w naszym języku „wydać bezwzględną walkę”. Zwróćmy uwagę: używamy tego słowa, gdy chodzi o eliminowanie niezależnego od człowieka zła. Gdy mówimy o czymś dotyczącym ludzi raczej wzdrygamy się przed jego zastosowaniem. Np. nie „zwalcza się” plagi pijanych kierowców, narkomanii, złodziejstwa, korupcji, prostytucji, ale się im „przeciwdziała”, „ukróca się”, „karze się winnych”, „prowadzi działania przeciw” itd. Słowa „zwalczać” w odniesieniu do czynów ludzkich używamy rzadko i raczej wyjątkowo. W wypadku „mowy nienawiści” nie ma takiego oporu. Nie próbuje się „przeciwdziałać”, „edukować” „rozbrajać minę nienawiści”, ale zwyczajnie zwalcza. Jasny sygnał: walka będzie bezwzględna, jeńców brać nie będziemy.

My ustalimy, co jest mową nienawiści, a co nią nie jest, a potem będziemy z „mowonienawistnikami” prowadzić bezwzględną walkę. To właśnie zapowiadają nam „nowoczesne elity”. Widzimy to już choćby w programie pewnej nowo powstałej partii. Co możemy zrobić? Jak odpowiedzieć?

Nam, wierzących w Chrystusa pozostaje być wierzącymi konsekwentnie. Trzeba nam „miłować nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują”. Jeśli będziemy odpowiadać w tym samym stylu niczym od innych ludzi nie będziemy się różnili.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ktoś
  10.02.2019 15:02
  "pojecie ukute przez ludzi myślących postmodernistycznie" aha. Jak nazwać to co piętnuje Chrystus Mt 5,22, chyba nie "mową miłości"?
 • Katolik k
  10.02.2019 16:36
  mowa nienawisci ma swoje zrodlo w klamstwie.Gdyby zwalczac klamstwa ona by nie zaistniala nie majac pokarmu.Umaralaby w zalazku.Bardzo prosty przyklad."Dorznac watahe"..ilez klamstw i zlosci z tego zdania wyjetego z calosci wypowiedzi i przypisanego komus wbrew autorowi,wyniknelo.Albo."Zamach smolenski.Ilez zlosci i nienawisci to pielegnowane klamstwo uczynilo i jak bardzo podzielilo narod...To tylko dwa klamstwa a jak wielkie szkody i jak wiele nienawisci porodzilo.A przeciez takich mniejszych i wiekszych klamstw jest mnostwo.Gdyby walczyc z klamstwem i ludzi,ktorzy je wymyslaja publicznie rozprowadzajac odsylac w niebyt polityczny nie byloby powodow do nienawisci bo prawda jaka by nie byla zmusza do dyskusji i refleksji.Klamstwo do odwetowej zlosci i zlosliwosci i wrzasku i narodzin nowego klamstwa a w konsekwencji nienawisci.Przeciez juz to Pan jakis czas temu to zauwazyl.
 • Andrzej_Macura
  10.02.2019 18:26
  Andrzej_Macura
  Ad "ktoś"...

  Zwrócę uwagę, ze "podobne" nie znaczy "to samo". Ot taka zebra. Podobna do konia, tyle że konia w piżamie, prawda? A przecież żebra nie jest koniem.

  To o czym mowa w Mt 5,22 nazywa się po polsku gniewem (tak napisano) albo wyzwiskami (taki przykład tam podano - "bezbożniku", "pusta głowo"). Gdy ktoś podżega do zrobienia krzywdy, mówimy o podżeganiu. Gdy ktoś oczernia, mówimy o oczernianiu. Gdy ktoś rzuca fałszyszwe podejrzenia, mówimy o fałszywych podejrzeniach. Wszystko to słowa przez moralność i pewnie także prawo piętnowane. Tworzenie kategorii "mowa nienawiści" jest zbyteczne. A robi się to tylko po to, żeby móc potem zakwalifikować jako "mowę nienawiści" coś, co jest zwyczajnym wyrażeniem opinii. Ktoś czuje się tą opinią dotknięty, więc zaraz mówi się o "mowie nienawiści". To takie pojęcie - wytrych przez którego wprowadzenie chce się zmusić "niepoprawnych" do przyjęcia tego, co głoszą "poprawni" albo przynajmniej do milczenia. W sumie to taki rodzdzaj cenzury: sprzeciw wobec tego, co głosimy oznacza mową nienawiści, więc się nie odzywaj... Tak to w praktyce działa. A przykład mieliśmy parę lat temu, gdy pewnego redaktora naczelnego pewnego polskiego tygodnika skazano za użycie nawet nie porównania, ale rozumowania przez analogię. Analogia się nie podobała, więc uznano, że używa "mowy nienawiści". Nota bene w tedy pojęcia w polskim prawie nie występującego....

  Dodam jeszcze jedno: w swoim tekście nacisk kładę na "zwalczanie", nie na "mowę nienawiści". Użycie tego słowa najdobitniej pokazuje o co tak naprawdę chodzi. O zwalczanie myślących niepoprawnie, nie po mojej myśli. Jestem gorącym przeciwnikiem stosowania pomówień, wyzwisk, podżegania itd, ale jestem też wrogiem nazywania tego "mową nienawiści". Ot co...

  Ad katolik k. Ma Pan racje, ze z kłamstwa bierze sie wiele zła. Ale nie tylko. Wiele zła bierze sie też z niepotrzebnego powtarzania prawdy. Ot - szyderstwa z byłego prezydenta Komorowskiego z powodu błędu ortograficznego... Nie tylko chodzi więc o kłamstwo. Czasem o mówienie prawdy. Ale w ten sposób, by drugiego człowieka poniżyć.

  Trzeba jednak jasno powiedzieć, że w wielu sprawach różne strony dzisiejszego sporu zachowują się jak dzieci w piaskownicy. "Dorżnąć watahę" czy "śmierdzicie naftaliną" to ie są słowa miłości, ale w zasadzie nie ma się o co obrażać. Tyle że ludzie wtym politycznym sporze są dziś tak wrogo już do siebie nastawieni, że wszystko jest dla nich dobrym pretekstem do zaatakowania przeciwników. Zgodnie z zasadą, ze jak będą mieli czapki na głowach, to sie ich oskarży o to, że je mają, a jak nie będę mieli - to o to, że ich nie mają. Po prostu całkie spora grupa ludzi jest dziś wyznawcami św. Oburza i bez oddawania mu czci nie mogę żyć.Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  24°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  29°C Wtorek
  dzień
  31°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »