Odwołując się do wypowiedzi arcybiskupa Luksembura Jean-Claude Hollericha, francuski dziennik "La Croix" podsumowuje zakończone w Rzymie spotkanie nt. nadużyć seksualnych jako "cztery dni, które odmieniły biskupów".
Jako przyczynę przemiany, która w ciągu czterodniowego spotkania miała się dokonać wśród obecnych w Rzymie hierarchów, francuski dziennik podaje ich spotkanie z ofiarami nadużyć seksualnych. "Biskupi się zmieniają. Czuję to w atmosferze naszych rozmów. Na początku miałem wrażenie, że nastawialiśmy między sobą bariery, ale one pękły. Papież jest niezwykle mądry. On wie, że nie można zmienić Kościoła nakazami, które przychodzą z góry, ale, że należy odmienić ludzkie serca" - mówił abp Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, którego cytuje gazeta. "La Croix" zauważa, że ta metoda, "niezwykle jezuicka" połączona była z bardzo jasnym wyłożeniem papieskiego stanowiska wobec problemu nadużyć, wyrażonego w dziewięciu wystąpieniach jego bliskich współpracowników, które odbyły się w ciągu trzydniowego spotkania.
"Linia, którą Franciszek wyznacza w kwestii nadużyć ma na celu nie tylko wymierzyć karę, ale też zapobiegać, powstrzymywać i potępiać [nadużycia] w Kościele" - czytamy w "La Croix". Wielkie znaczenie tego spotkania na szczycie i determinację Ojca Świętego w zwalczaniu nadużyć seksualnych w Kościele doskonale ilustrowało też miejsce celebracji niedzielnej Eucharystii, wieńczącej spotkanie. "Od Henryka IV w Canossie po bitwę pod Lepanto - potężne freski w Sali Tronowej Pałacu Apostolskiego opowiadają o władzy papieża" - zauważają autorzy. W tym kontekście też przywołują słowa abp. Marka Coleridge'a z niedzielnej homilii, który przypomniał, że władza musi doświadczyć "rewolucji kopernikańskiej", takiej jak ta, która dokonała się w tych dniach w sercach obecnych w Rzymie biskupów.
"Dla nas rewolucją kopernikańską jest odkrycie, że ci, którzy doświadczyli nadużyć nie obracają się wokół Kościoła, ale że Kościół obraca się wokół nich. Odkrywając to, możemy zacząć patrzeć ich oczami i słyszeć ich uszami; a kiedy tego dokonamy, świat i Kościół się wyraźnie odmienią. To jest rewolucja, której potrzebujemy" - te słowa hierarchy przywołuje gazeta. Podkreśla też duże znaczenie wypowiedzi kobiet, które zabierały głos podczas spotkania i do których odwoływał się sam papież, mówiąc o kobiecym geniuszu objawiającym się w Kościele.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.