Księża biskupi proszą, aby we wszystkich polskich parafiach podjęto dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Jest to modlitewne zobowiązanie wobec dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki - powiedział dla PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Dodał, że Dzień Świętości Życia, obchodzony 25 marca w Zwiastowanie Pańskie, oraz Narodowy Dzień Życia, obchodzony dzień wcześniej - to okazja do tego, aby po raz kolejny przypomnieć o wartości życia ludzkiego.
"Księża biskupi proszą, aby we wszystkich polskich parafiach podjęto dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Jest to modlitewne zobowiązanie wobec dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Aby podjąć duchową adopcję należy wypowiedzieć formułę przyrzeczenia i od dnia jej wypowiedzenia przez 9 kolejnych miesięcy, czyli tyle, ile rośnie dziecko pod sercem matki. Każdego dnia należy modlić się jedną tajemnicą różańcową i specjalną modlitwą. Formułę przyrzeczenia jak i tekst modlitwy można znaleźć m.in. na stronie www.duchowaadopcja.pl" - wyjaśnił rzecznik KEP.
Podkreślił, że ludzkie życie jest wartością największą. Biskupi proszą wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia starań, aby obchody Dnia Świętości Życia oraz Narodowego Dnia Życia stały się okazją "do afirmacji życia". Jak czytamy w komunikacie po 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, "biskupi popierają wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę życia ludzkiego, w tym Marsze dla Życia i Rodziny, zarówno o charakterze ogólnopolskim, jak i diecezjalnym" - powiedział PAP ks. Rytel-Andrianik.
Skierował jednocześnie zaproszenie w imieniu księży biskupów do włączenia się zarówno w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego, jak i w inicjatywy i marsze promujące życie.
Rzecznik KEP przypomniał jednocześnie słowa św. Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae", ogłoszonej 25 marca 1995 r., w której napisał m.in.: "Człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia..." "Bądźmy promotorami życia w swoich środowiskach. Pokażmy, że życie jest wartością największą, że należy je wspierać, szczególnie to najsłabsze i najbardziej zagrożone, które samo nie może się obronić" - zaapelował ks. Rytel-Andrianik.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" ogłoszonej 25 marca 1995 roku.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.