W Trondheim zakończyło się wiosenne zebranie konferencji episkopatu pięciu krajów skandynawskich: Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii oraz Islandii. Biskupi patrzą z nadzieją w przyszłość.
Jak zauważa sakretarz generalny konferencji s. Anna Mirijam Kaschner, dzięki ruchowi migracyjnemu, w krajach nordyckich wzrasta liczba katolików. Przybywają też przedstawiciele obrządków wschodnich, co stanowi ogromne ubogacenie dla lokalnego Kościoła.
Innym wielkim motywem nadziei była odbywająca się jesienią ub.r. peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców. W wydarzeniu tym uczestniczyło wielu luteranów. Biskupi zapowiedzieli także trzeci już kongres rodzin z krajów nordyckich. Odbędzie się w Norwegii w maju 2020 r. pod hasłem: „Miłość w rodzinie, siła dla Kościoła”. „Spotkania międzynarodowe pomagają naszym wiernym, którzy jako katolicy często są odizolowani. Dzięki temu mogą doświadczyć wspólnoty Kościoła” – zauważył przewodniczący episkopatu, którym jest polonijny biskup Kopenhagi, Czesław Kozon.
Innym znakiem nadziei jest klasztor cysterek na wyspie Tautra. Biskupi złożyli w nim wizytę. Stanowi on symbol rozwoju Kościoła katolickiego na północy Europy. W ciągu pięciu lat liczba żyjących w nim mniszek podwoiła się, z 7 do 14. Niedługo rozpocznie się budowa nowej części klasztoru, gdyż obecny jest już za mały.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
# Aktualizujemy bilans ofiar i dodajemy informację o przebiegu akcji ratunkowej. #
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.