Watykan: Czy Bóg jest w czarnej dziurze?

Czy Boga można znaleźć w czarnej dziurze? Na to pytanie stara się odpowiedzieć brat Guy Consolmagno, amerykański jezuita pracujący w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym.

Wykonane w ubiegłym tygodniu pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, a konkretnie jej cienia powstałego z promieniowania elektromagnetycznego, nie umknęło uwadze watykańskich naukowców. Brat Consolmagno podkreśla, że czarna dziura jest doskonałym przykładem czegoś w co wierzymy, nawet jeśli nie możemy tego zobaczyć i dotknąć. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwraca jednak uwagę, aby nie próbować zamknąć Boga w astronomicznych pojęciach.

“Niebezpiecznym jest mówienie, że w czarnej dziurze znajdujemy «rękę Boga». Ja znajduję «rękę Boga» wszędzie - powiedział papieski astronom. - Mówiąc, że znajduje się On w jakimś miejscu, stwierdzamy, że Bóg może być tu, a tam może Go nie być. «Rękę Boga» znajdujemy w twarzach ubogich, w twarzach osób, które chcą się pobrać, albo tych, którzy obchodzą 70. rocznicę swojego małżeństwa. Znajdujemy «rękę Boga» w wielu miejscach, wystarczy tylko umieć patrzeć. Czasami dobrze jest spojrzeć w nowy sposób, dając się zaskoczyć , bo wtedy uświadamiamy sobie, że Bóg jest większy niż nasza wyobraźnia.”

«« | « | 1 | » | »»
 • DREM0R
  16.04.2019 10:01
  DREM0R
  Czarna dziura nie jest doskonałą analogią dla czegoś w co wierzymy, choć nie możemy tego zobaczyć i tym bardziej nie powinno stosować się analogii wobec Boga. Czarną dziurę można obliczyć, można stworzyć wzór matematyczny, oszacować masę, wyliczyć wpływ na sąsiadujące obiekty. To nie ma nic wspólnego z wiarą. Bliżej do rozumowania osoby niewidomej, która mimo braku wzroku jest w stanie określić przedmioty na podstawie innych przesłanek. To nie jest tak, że niewidomy wierzy, że istnieje coś, czego nie widzi, on to wie, mimo braku wzroku. Tak samo jest z czarną dziurą.
 • Gość
  16.04.2019 11:10
  Czarna dziura jest osobliwym stanem materii, jednak jest z tego świata, stąd porównanie do spraw z tamtego świata nie wygląda na trafne (napisałem to wcześniej, ale mnie wycięto).
 • Karol
  16.04.2019 12:28
  Brat jezuita jak zwykle po jezuicku rozmył kwestię obecności Boga. Przypominam więc, że Bóg jest dosłownie, fizycznie i realnie obecny w Eucharystii (w postaciach eucharystycznych) i że nie ma to nic wspólnego z "patrzeniem w nowy sposób" czy z wyobraźnią.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  wiecej »