Wiceminister energii złożył życzenia najstarszemu polskiemu górnikowi w dniu jego 104 urodzin

Dezyderiusz Kwiatek, który ponad 30 lat przepracował w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz, skończył w środę 104 lata. Najstarszego polskiego górnika odwiedził w jego domu w Bielsku-Białej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, życząc jubilatowi zdrowia i dziękując za jego dorobek.

"Życzyłem jubilatowi oczywiście dużo zdrowia i opieki Opatrzności Bożej, ale też dziękowałem za jego wieloletnią pracę i poświęcenie. Poprzez jego osobę chciałbym też symbolicznie oddać cześć i uszanować dorobek tych wszystkich, którzy przez wiele lat budowali i tworzyli polskie górnictwo" - powiedział PAP wiceszef resortu energii.

Podkreślił, że choć dziś sektor węglowy podlega dynamicznym przemianom, dzieje się to z poszanowaniem dla górniczej tradycji, pielęgnowanej w rodzinach pracowników kopalń, gdzie zawód górnika wykonywany jest często od wielu pokoleń. Tobiszowski zauważył, że urodziny jubilata przypadają w dniu św. Józefa, który jest patronem ludzi pracy.

Wiceminister przyjechał do jubilata ubrany w galowy górniczy mundur. W spotkaniu uczestniczyła też rodzina pana Dezyderiusza.

Dezyderiusz Kwiatek urodził się, gdy Polski nie było na mapie Europy. Jako 24-latek walczył w kampanii wrześniowej. Ponad 30 lat przepracował w kopalni Kazimierz Juliusz, kontynuując rodzinną tradycję - jego ojciec Józef w zagłębiowskiej kopalni zajmował się końmi, które pracowały na dole.

Podczas środowego spotkania z wiceministrem jubilat wspominał trudy górniczej pracy w tamtych czasach. "Pamiętam trudne warunki, pracę w wysokiej temperaturze, po kolana w wodzie i błocie" - mówił Dezyderiusz Kwiatek.

"Jednym z najlepszych prezentów barbórkowych, jakie otrzymałem, były buty. Na początku mojej pracy na kopalni były wręcz na wagę złota" - wspominał górniczy senior w dniu swoich urodzin.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
19°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
19°C Piątek
dzień
wiecej »