Papież Franciszek zwołał specjalną naradę w sprawie Ukrainy z udziałem kierownictwa tamtejszego Kościoła Greckokatolickiego - poinformował w sobotę Watykan. Decyzję tę wyjaśniono "delikatną i złożoną sytuacją" w tym kraju.
W komunikacie watykańskiego biura prasowego ogłoszono, że papież postanowił zaprosić do Rzymu w dniach 5-6 lipca "arcybiskupa większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, członków Synodu stałego i metropolitów". Arcybiskupem większym, zwierzchnikiem tego Kościoła jest Swiatosław Szewczuk.
"Tym spotkaniem Ojciec Święty pragnie dać znak swojej bliskości z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, który pełni posługę duszpasterską zarówno w ojczyźnie jak i w różnych miejscach na świecie"- głosi nota.
Napisano w niej też, że narada ta będzie "kolejną okazją, by pogłębić analizę życia i potrzeb Ukrainy i określić sposoby, jak Kościół katolicki, a szczególnie Kościół greckokatolicki może jeszcze bardziej skutecznie poświęcić się głoszeniu Ewangelii, przyczynić się do wsparcia tych, którzy cierpią i do wspierania pokoju, porozumienia, na ile to możliwe, z Kościołem katolickim obrządku łacińskiego i z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi".
W spotkaniu będą też uczestniczyć przełożeni urzędów Kurii Rzymskiej.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.