MSWiA wydało komunikat w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Publikujemy jego tekst
Powoli stabilizuje się sytuacja na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Na Lubelszczyźnie ewakuowani są mieszkańcy gminy Wilków. W województwie łódzkim nadal utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia powodziowego. W województwie kujawsko - pomorskim ogłoszony został stan alarmu powodziowego dla gmin nadwiślańskich. Na wyższą falę musi się przygotować Poznań.
Województwo podkarpackie
Na wszystkich rzekach województwa obserwowane są spadki poziomu wody. Na Wiśle poniżej ujścia Łęgu, na Sanie poniżej Niska oraz Łęgu w Gorzycach. Na pozostałych odcinkach rzek zanotowano znaczne spadki poziomu wody poniżej stanów ostrzegawczych. Tylko lokalnie na niektórych wodowskazach obserwuje się przekroczenie stanów ostrzegawczych. Woda w korytach rzek nie stwarza zagrożenia powodziowego.
W rejonach objętych powodzią prowadzone są wspólne patrole policji, funkcjonariuszy straży granicznej oraz Izby Celnej z Przemyśla. W akcji wykorzystywany jest helikopter Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
W dalszym ciągu trwają prace związane z utrzymaniem wałów na Wiśle i jej dopływach, wałach na Sanie oraz na tzw. wałach cofkowych (Łęg, Nowy i Stary Breń, Potok Chorzelowski)
W działaniach uczestniczą:
- 1771 strażaków (łącznie PSP i OSP), 331 zastępów.
- 350 żołnierzy, 9 amfibii, 9 łodzi.
- 110 policjantów, 44 pojazdy, 3 łodzie,
- 80 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, 1 śmigłowiec.
W akcji ratowniczej rozdysponowano 1500 tys. worków do zabezpieczenia działań ratowniczych oraz 800 metrów rękawa przeciwpowodziowego. W dniu wczorajszym zakupiono jeszcze 500 tys. worków.
Ewakuowano łącznie około 9 tys. osób z powiatów tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i mieleckiego.
Na terenie powiatu strzyżowskiego powstały liczne osuwiska zagrażające budynkom mieszkalnym. Zanotowano 39 takich przypadków, w wyniku czego ewakuowano 15 rodzin.
W powiecie dębickim w miejscowości Jaworze Górne doszło do osunięcia zbocza i uszkodzenia budynku mieszkalnego z którego ewakuowano 2 osoby.
Województwo świętokrzyskie
Sytuacja powodziowa powoli się stabilizuje. Poziom wody w Wiśle i jej dopływach obniża się. Odnotowano spadek wody w Zawichoście, Annopolu, Szczucinie i Karsach. Nadal monitorowane i umacniane są miejsca, w których przesiąkają wały.W Sandomierzu trwają prace przy wzmocnieniu wałów ochraniających hutę szkła. Całą noc pracowało tam 80 strażaków. Pomocą służą także żołnierze.
W Połańcu działania skoncentrowane są m.in. na obronie elektrowni przed zalaniem. W akcji biorą udział służby oraz wojsko.
Województwo małopolskie
Woda w małopolskich rzekach wciąż opada. Stan alarmowy przekroczony jest w 9 miejscach (na dwóch rzekach), stan ostrzegawczy w 4 (na czterech rzekach). W 16 powiatach i gminach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w 27 powiatach i gminach pogotowie przeciwpowodziowe.
Poziom wody w Wiśle na terenie Krakowa wciąż się obniża. W mieście wszystkie mosty są przejezdne, otwarto też tunel pod Mostem Grunwaldzkim. Zamknięte ulice: Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipięty (od Zagłoby do Klasztornej), Zakamycze, Kamedulska, Lesisko, Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Rybna, Na Zakolu Wisły, Zagłoby - przy Odmętowej, Golikówka przy Strażackiej.
W ciągu minionej doby w Małopolsce trwały prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach przeciwpowodziowych. Interwencje dotyczyły głównie uszczelniania pęknięć i przecieków na rzekach Wisła, Biała, Skawinka i Uszwica. Trwa naprawa wałów na rzece Breń w gminie Szczucin. Wczoraj dzięki użyciu śmigłowców częściowo zabezpieczono wyrwę w wałach. Dziś dwa śmigłowce będą pracować w gminie Szczurowa.
Coraz więcej prac dotyczy zabezpieczania budynków uszkodzonych i zniszczonych w wyniku osunięć ziemi. Największe straty spowodowane osuwiskami są w gminie Lanckorona, gdzie zniszczeniu uległo 60 domów.
Trwa pompowanie wody z zalanych budynków i posesji w całej Małopolsce. Prowadzone są też prace związane z udrażnianiem przepustów i rowów oraz przywracaniem do ruchu dróg gminnych. Od początku akcji ratowniczej ewakuowano 3161 osób.
W czasie powodzi na terenie województwa powstało 258 osuwisk.
Małopolska policja monitoruje tereny, z których ewakuowano mieszkańców.
Województwo lubelskie
Na Wiśle utrzymuje się wysoki poziom wody. W związku z pęknięciem wału w miejscowości Zastów Polanowski trwa ewakuacja ludności w gminie Wilków. Powódź obejmuje ok. 80 proc. powierzchni tej gminy, tj. 65 km2. W sumie ewakuacja dotyczy ok. 5 tysięcy mieszkańców. Ewakuację zarządzono również w gminie Łaziska, która znajduje się na południe od gminy Wilków.
W działaniach ratowniczych i porządkowych biorą udział m.in. strażacy, policjanci, żołnierze i funkcjonariusze straży granicznej. W akcji ewakuacyjnej wykorzystywane są m.in. 2 śmigłowce, 4 pływające transportery samobieżne i ok. 20 łodzi. Osoby ewakuowane przewożone są do jednostki OSP w Rogowie oraz internatu szkolnego w Karczmiskach.
Trwa umacnianie wału w Parchatce, który jest mocno przesiąknięty wodą. W skrajnej sytuacji może dojść do jego przerwania. Stan wału jest na bieżąco monitorowany.
W miejscach możliwych do likwidacji przesiąków prowadzone są prace uszczelniające. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla miasta Puławy wybudowany został wał poprzeczny, który ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed powodzią.
W powiecie puławskim ciągle trwają prace uszczelniające wały. Likwidowane są przesiąki m.in. w Gołębiu i Brześcach.
Województwo łódzkie
Nadal istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego. Stan wód na wszystkich rzekach utrzymuje się powyżej stanów alarmowych.
Na terenie 26 gmin wprowadzono alarm przeciwpowodziowy (Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, m. Tomaszów Maz., Inowłódz, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów), zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe (Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz).
Fala kulminacyjna powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie i w chwili obecnej znajduje się na wysokości Burzenina (stan wody 419 cm - co stanowi 130 cm powyżej stanu alarmowego), zaś na rzece Pilicy mija Sulejów (stan wody 369 cm - co stanowi blisko 1,5 metra powyżej stanu alarmowego) i dociera już do zbiornika sulejowskiego.
Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów i Jeziorsko które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych.
Województwo kujawsko - pomorskie
21 maja br. od godziny 21.00 wojewoda ogłosił stan alarmu powodziowego dla gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. Przekroczone zostały stany alarmowe we Włocławku i Toruniu. Zwiększono dopływ wody do zbiornika we Włocławku.
Województwo opolskie
Przechodzenie fali wezbraniowej negatywnie wpływa na stan wałów przeciwpowodziowych. Kontynuowana jest akcja uszczelniania wałów w gminie Popielów miejscowość Mikolin oraz gminie Brzeg, miejscowość Lipki. Na te odcinki skierowano dodatkowo siły strażaków i wojska. Pojawiające się lokalnie przesiąki na innych odcinkach Odry i Małej Panwi są na bieżąco zabezpieczane. Aktualnie sytuacja stabilizuje się, trwa wypompowanie i usuwanie wody z zalanych terenów. Podstawowe czynności zabezpieczające prowadzone są w miejscowości Czarnowąsy i Dobrzeń Mały na rzece Małej Panwi. Trwają pracę zmierzające do przywrócenia prawidłowej funkcji wałów w miejscowości Czarnowąsy i Dobrzeń Mały.
Województwo wielkopolskie
Na wyższą falę musi się przygotować Poznań.
Śmigłowce na bieżąco monitorują stan wód. W Kaliszu odnotowano nieznaczny przyrost wody na rzece Prośnie. W Koninie stan wody na rzecze Warcie wzrósł o około 10 cm.
Większość gmin nadwarciańskich od zbiornika Jeziorsko w górę rzeki ogłosiło alarmy przeciwpowodziowe.
Zbiornik Jeziorsko uzyskał zgodę wojewody na zrzut wody do poziomu 320 m3/s. Najtrudniejsza sytuacja jest w Jarocinie (rzeki Warta, Prosna). Wojsko prowadzi prace mające na celu wzmocnienie i ochronę wału.
Województwo dolnośląskie
Woda przed Wrocławiem wciąż przybiera, jednak w mniejszym stopniu niż to pierwotnie zakładano. Sytuacja w mieście jest stabilna i nie ma większych zagrożeń. Najintensywniejsze prace odbywają się obecnie przy zabezpieczeniu wałów na Bartoszowicach. Cały czas monitorowana jest sytuacja na Osobowicach i w innych miejscach na Odrze.
Zbiorniki retencyjne posiadają pełne rezerwy powodziowe i są gotowe na przyjęcie wody z ewentualnych górskich opadów deszczu.
W Jelczu - Laskowicach zalane zostały dwie ulice, 70 domów znalazło się pod wodą, ewakuowano 17 osób. Aktualnie sytuacja jest stabilna. Zalanie nastąpiło na skutek cofki z lokalnego potoku.
Województwo podlaskie
O godzinie 6.00, przekroczenia stanu ostrzegawczego wystąpiły na rzekach: Narew w mieście Narew o 4 cm (w ciągu 24h ubył 1 cm) i Biebrzy w mieście Osowiec o 14 cm (w ciągu 24h przybyło 2 cm).
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.