Jak wyjść z kryzysu

Do wyjścia z kryzysu gospodarka potrzebuje właściwej hierarchii wartości i dóbr - mówił Papież do uczestników kongresu fundacji Centesimus Annus pro Pontifice.

O potrzebie jasnego zdefiniowania dobra wspólnego oraz związanej z tym hierarchii wartości i dóbr mówił Papież w przemówieniu do uczestników rzymskiego kongresu watykańskiej fundacji Centesimus Annus pro Pontifice. Tematem obrad były wzajemne relacje między rozwojem, postępem i dobrem wspólnym. Nawiązując do aktualnego kryzysu Benedykt XVI podkreślił, że porządek finansowo-gospodarczy musi być budowany w sposób społecznie odpowiedzialny, na miarę człowieka. Taka etyczna gospodarka w zglobalizowanym świecie nie jest jednak możliwa bez wyraźnego punktu odniesienia w postaci jasno zdefiniowanego dobra wspólnego.

„Mając na uwadze rozwój całej rodziny ludzkiej, za najważniejsze i priorytetowe trzeba uznać dążenie do przyjęcia prawdziwej skali dóbr i wartości – powiedział Papież. – Jedynie dzięki właściwej hierarchii dóbr ludzkich można zrozumieć, jaki rodzaj rozwoju należy promować. Integralny rozwój narodów, główny cel powszechnego dobra wspólnego, nie wynika jedynie z upowszechniania przedsiębiorczości, dóbr materialnych i poznawczych, jak dom czy wykształcenie. Integralny rozwój narodów jest przede wszystkim konsekwencją dobrych decyzji, a te można podejmować jedynie wtedy, gdy istnieje pojęcie integralnego dobra ludzkiego, gdy mamy cel, w którego świetle rozwój jest rozumiany i planowany” – mówił Benedykt XVI.

Papież podkreślił też potrzebę prymatu etyki i polityki nad finansami. W tym kontekście wspomniał o uchybieniach polityków, którzy zaniechali niezbędnych działań, by zapobiec na przykład praktykom spekulacyjnym. Benedykt XVI zauważył, że jednym z poważniejszych zagrożeń stojących dziś przed światem jest to, że rosnąca współzależność między poszczególnymi ludźmi i całymi narodami nie będzie miała właściwych podstaw etycznych. A to one – zaznaczył Papież – są przecież warunkiem prawdziwie ludzkiego rozwoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »