Premiera "Oficjum o św. Katarzynie" po 700 latach na płockim Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który rusza już w piątek.
W tym roku - w 25. edycję Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który odbywał się w płockiej katedrze w liturgicznym okresie Wielkiego Postu - festiwalowe koncerty odbędą się w maju. Kogo usłyszymy?
Już w najbliższy piątek 17 maja wystąpi Orkiestra Czasów Zarazy pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza. W programie znajdą się "Tańce polskie z manuskryptu rostockiego" Georga Philippa Telemanna.
W sobotni wieczór 18 maja zabrzmią utwory organowe z tabulatur: krakowskiej, gdańskiej i tabulatury Jana z Lublina. Podczas koncertu "Melodiæ ná psalterz polski" Mikołaja Gomółki wystąpi Adam Strug (zarazem kurator FMJ) oraz Monodia Polska.
Ostatni dzień - 19 maja - zapowiada się szczególnie interesująco - po raz pierwszy od 700 lat zabrzmi "Oficjum o św. Katarzynie z pontyfikału płockiego". W koncercie wystąpi Schola Gregoriana Silesiensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego.
Wszystkie koncerty mają charakter otwarty i będą się odbywały od godz. 19 w bazylice katedralnej w Płocku.
Warto przypomnieć, że Festiwal Muzyki Jednogłosowej, który po raz pierwszy odbył się w Płocku w 1995 r., to wyjątkowe wydarzenie, prezentujące najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy.
Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać również muzykę Kościołów wschodnich oraz polskie śpiewy nabożne, które są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu.
Wśród festiwalowych gwiazd byli m.in. Marcel Pérès i jego Ensemble Organum z Francji, Schola Antiqua z Hiszpanii, The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii, Bornus Consort z Tomaszem Stańką i Schola Teatru Wiejskiego Węgajty.
Pomysłodawcą Festiwalu Muzyki Jednogłosowej i jego wieloletnim dyrektorem artystycznym był Waldemar Woźniak. Od dwóch dyrektorem festiwalu jest Robert Majewski.
Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.