Kościół gotowy do Synodu o Amazonii.
Jest już gotowy dokument roboczy na Synod Biskupów o Amazonii. Będzie on wytyczną dla obrad synodalnych, które odbędą się w październiku w Watykanie.
Dokument został przygotowany przez Radę Przedsynodalną na podstawie materiałów, które napłynęły do Watykanu w ramach ogólnokościelnych konsultacji. Synod chce się wsłuchiwać w głos Amazonii, pojmowanej w trzech kategoriach: jako terytorium, ekologia integralna i Kościół o amazońskim obliczu.
Równolegle z obradami Rady Przesynodlanej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbyło się spotkanie ekspertów poświęcone Amazonii. Rozpoczęło się ono od wystąpienia kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zwrócił on uwagę na naglące wyzwania ekologiczne. Przypomniał, że w Amazonii znajduje się 50 proc. światowej fauny i flory. Jej losy są więc wyzwaniem globalnym, a nie tylko lokalnym – podkreślił watykański purpurat.
Z kolei kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu, mówił o wyzwaniach duszpasterskich. Zapewnił, że w Amazonii działa Kościół misyjny, ubogi i heroiczny. Boryka się on jednak z poważnymi problemami, które wynikają z ogromnej rozległości terytorium, niewielkiej liczby misjonarzy i degradacji środowiska. Z tego względu potrzebuje pomocy całej wspólnoty Kościoła – dodał brazylijski kardynał.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.