W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie trwa proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, podejmowane są próby przezwyciężenia impasu, który spowodował opóźnienie procedur analizy przypadku uzdrowienia, przypisywanego wstawiennictwu kandydata na ołtarze.
Według informacji uzyskanych przez PAP, wciąż nie wiadomo, czy uda się przed letnimi wakacjami w Watykanie zwołać posiedzenie komisji lekarzy, którzy zajmą się wybranym do beatyfikacji przypadkiem nagłego wyzdrowienia francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona.
Lekarze współpracujący z kongregacją ocenią zgromadzoną dokumentację i w głosowaniu zajmą stanowisko wobec niej. Jeśli będzie ono pozytywne, sprawa zostanie przekazana w dalszej kolejności komisji teologów, a na koniec kardynałom. Posiedzenie komisji lekarskiej miało odbyć się pod koniec kwietnia. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji nie wszyscy lekarze złożyli ekspertyzy dotyczące przypadku zakonnicy z Francji.
Watykanista włoskiego "Il Giornale" Andrea Tornielli powiedział PAP, że nie ma mowy o tym, by istniała wola umyślnego spowolnienia procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża i opóźnienia momentu wyniesienia go na ołtarze.
"Problemy z domniemanym cudem są techniczne" - stwierdził Tornielli. "Obecnie nie można przewidzieć, czy zostaną one przezwyciężone, czy też konieczne będzie przedstawienie innego przypadku" - powiedział włoski watykanista.
"Opóźnienie to nie wynika z debaty i polemik wokół skandali nadużyć, które dotknęły kwestii sposobu reakcji na niektóre takie głośne przypadki pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II" - dodał.
Tornielli zaznaczył następnie: "Stolica Apostolska, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych niczego nie zablokowała".
"Jedynym powodem opóźnienia jest to, że są problemy z domniemanym cudem, który został wybrany" - powtórzył watykanista "Il Giornale".
Postępowanie kanoniczne w sprawie cudu to ostatni etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W grudniu zeszłego roku zakończyła się jego zasadnicza część, gdy papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.