Majątek Watykanu w rękach urzędnika

9 miliardów euro - takim majątkiem w nieruchomościach w Rzymie, należącym do watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, zarządzał były włoski urzędnik państwowy Angelo Balducci, aresztowany za korupcję. Pisze o tym w niedzielę dziennik "Il Giornale".

Artykuł we włoskiej gazecie ujawnia szczegóły watykańskich powiązań aresztowanego w lutym Balducciego, który był szefem urzędu do spraw robót publicznych.

Ten były wysokiej rangi włoski urzędnik zamieszany jest w skandal przy przygotowaniach do szczytu G8, który latem zeszłego roku miał odbyć się na włoskiej wyspie Maddalena. Ostatecznie obrady przywódców siedmiu potęg gospodarczych świata i Rosji zostały przeniesione do miasta L'Aquila. Na wyspie pozostały nieukończone inwestycje za kilkaset milionów euro, a prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie korupcyjnych powiązań przy rozstrzyganiu przetargów.

Przy okazji wyszło na jaw, że Balducci od lat utrzymywał bliskie związki z Watykanem, co zaowocowało między innymi przyznaniem mu honorowego tytułu Dżentelmena Jego Świątobliwości, odebranego mu po tym, gdy został aresztowany.

Był też konsultantem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i zarządzał należącym do niej majątkiem w postaci dwóch tysięcy mieszkań i terenów w Wiecznym Mieście i jego okolicach - pisze "Il Giornale". Wokół tego majątku, z którego dochód przeznaczony jest na finansowanie misji katolickich na całym świecie, powstał - według dziennika - układ niejasnych powiązań. Pośród lokatorów apartamentów, których wybrał Balducci, są osoby aresztowane i podejrzane w sprawie korupcji przy przetargach na organizację wielkich imprez, na przykład szczytu G8 - dodaje gazeta.

"Il Giornale" odnotowuje, że Kongregacja, której konsultantem był Balducci, w 2004 roku sprzedała byłemu ministrowi do spraw robót publicznych Pietro Lunardiemu trzypiętrową kamienicę w centrum Rzymu za jedną trzecią jej wartości rynkowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
15°C Poniedziałek
dzień
16°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »