Reklama

Nowe możliwości w leczeniu dzieci z wadami serca w szpitalu w Prokocimiu

Lekarze z krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili operacje z wykorzystaniem dwóch nowych technik.

Reklama

Chodzi o translokację aorty (operację sposobem Nikaidoh) oraz pierwszą w Europie rekonstrukcję łuku aorty z zastosowaniem nowego materiału 3D, który powstał z wykorzystaniem technik inżynierii tkankowej.

Operacja sposobem Nikaidoh stosowana jest leczeniu rzadkich wad serca to - przełożenia wielkich pni naczyniowych wraz z ubytkiem międzykomorowym i zwężeniem drogi wypływu do tętnicy płucnej. To jedna z najtrudniejszych operacji wykonywana w kilku ośrodkach na świecie. Pierwszą operację Nikaidoh w USDK przeprowadził prof. Tomasz Mroczek we współpracy z prof. Michaelem Hublerem z ośrodka w Zurichu.

- Podczas operacji fragment serca wraz aortą jest wycinany z prawej komory i przeszczepiany do lewej komory serca, skąd powinna prawidłowo wypływać krew do aorty. Równocześnie modelujemy kształt ubytku międzykomorowego, odpowiednio go zamykamy, przeszczepiamy naczynia wieńcowe i implantujemy nową tętnicę płucną wraz z zastawką. To skomplikowana przebudowa najbardziej newralgicznego fragmentu serca, która przywraca niemal prawidłową anatomię - tłumaczy prof. Mroczek.

Dzięki operacji Nikaidoh kardiochirurdzy uratowali serce 16-miesiecznego Mirka. Chłopiec trafił do szpitala w Prokocimiu tuż po urodzeniu. W pierwszych dniach życia przeszedł wstępną operację polegającą na wytworzeniu połączenia pomiędzy aortą i tętnicą płucną. W ten sposób kardiochirurdzy zyskali czas na przygotowanie dziecka do właściwego zabiegu. - Bardzo ucieszyła nas wiadomość, że Mirek będzie operowany metodą Nikaidoh. Wiedzieliśmy, że to dla niego najlepsze rozwiązanie. Dziś synek rozwija się dobrze, nie sinieje, nie męczy się. Jest dużo lepiej - cieszy się pani Anna, mama chłopca.

W Klinice Kardiochirurgii USDK wykonano także pierwszy w Europie zabieg rekonstrukcji łuku aorty z zastosowaniem nowego typu materiału 3D. Łuk wyprodukowano z fragmentów osierdzia wołowego, które pozbawiono wszelkich materiałów komórkowych oraz DNA po to, aby organizm dziecka nie rozpoznawał tego elementu jako tkanki obcej. Materiał jest odpowiednio utrwalany chemicznie, aby mógł być wykorzystywany w obszarze wysokociśnieniowym, jakim jest aorta. Nowością jest zaprojektowanie i nadanie materiałowi odpowiedniego kształtu, który ułatwia rekonstrukcję łuku aorty u najmniejszych dzieci. Pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono gotowy łuk aorty, był tygodniowy noworodek.

- Rocznie wykonujemy ok. 15 tego typu operacji. Gotowy materiał 3D rozwiązuje problem z dostępnością do tzw. homograftów (tkanek pozyskanych ze zwłok i odpowiednio przygotowanych), których używaliśmy do tej pory. Dostępność homograftów w stosunku do potrzeb jest mocno ograniczona. We współpracy z producentem planujemy wdrożenie nowego typu materiału na szerszą skalę - wyjaśnia prof. Mroczek.

Te nowości wykorzystywane w kardiochirurgii będą jednym z tematów warsztatów, w których 31 maja w Krakowie uczestniczyć będą wybitni kardiochirurdzy dziecięcy z Europy i USA. Międzynarodowe spotkanie organizują prof. Janusz Skalski i prof. Tomasz Mroczek z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie we współpracy z Children’s Hospital of Philedelphia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama