Wizytatorzy apostolscy Kościoła w Irlandii liczą na współpracę z tamtejszym duchowieństwem i wiernymi. Po ogłoszonym wczoraj w Watykanie komunikacie o mającej się zacząć jesienią wizytacji apostolskiej irlandzkich diecezji, seminariów i zakonów czekają teraz na dokumenty określające bardziej szczegółowo ich zadania.
Kard. Seán Patrick O’Malley z Bostonu w USA, który wizytować będzie diecezję dublińską, zapowiedział już, że oczekuje na spotkanie z tamtejszym arcybiskupem i na jego współpracę. Za szczególnie ważną dla Kościoła uważa ochronę dzieci i młodzieży przed nadużyciami. Jego zdaniem pożyteczne dla obecnej wizytacji będą wysiłki podjęte celem zapewnienia im bezpieczeństwa w diecezji bostońskiej. Także metropolita objętego planowaną wizytacją stołecznego Dublina, abp Diarmuid Martin, kładzie nacisk na osobiste doświadczenie amerykańskiego kardynała. Podkreśla też znaczenie wizytacji dla odnowy Kościoła w Irlandii i dla oceny dotychczas podjętych tam kroków. Na współpracę z irlandzką hierarchią oraz osobami duchownymi, zakonnymi i świeckimi liczy również arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan. Dokona on wizytacji seminariów w Irlandii oraz Papieskiego Kolegium Irlandzkiego w Rzymie.
W mediach zauważa się znaczenie wyznaczonej przez Papieża wizytacji apostolskiej w Irlandii dla uzdrowienia i odnowy tamtejszego Kościoła, podkreślone przez irlandzkich biskupów w nocie wydanej wczoraj po watykańskim komunikacie. Równocześnie agencje łączą z tą tematyką przyjętą 31 maja przez Papieża rezygnację suspendowanego już wcześniej irlandzkiego biskupa misyjnego. Został on oskarżony o długotrwały związek z konkubiną, rozpoczęty, gdy miała ona zaledwie 14 lat. 61-letni arcybiskup Benin City w Nigerii, Richard Anthony Burke, należy do Stowarzyszenia Misji Zagranicznych św. Patryka. Misjonarz wyraził skruchę z powodu łamania celibatu. Twierdzi jednak, że współżycie seksualne z oskarżającą go kobietą rozpoczął jako 40-letni ksiądz w 1989 r., gdy ona miała już 21 lat.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.