Fale wezbraniowe na Wiśle i Odrze

Na Wiśle i na Odrze ponownie utworzą się fale wezbraniowe, których kulminacje będą układać się powyżej stanów alarmowych - poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław S. Ostojski.

IMiGW prognozuje jednak, że kulminacje tych fal będą o około jeden metr niższe od fali wezbraniowej z maja bieżącego roku.

"Sytuacja może być niebezpieczna w miejscach, gdzie wcześniej doszło do przerwania wałów. Zarówno tam, gdzie nastąpiło to w sposób naturalny, jak i tam, gdzie nastąpiło to w sposób sztuczny, by spuścić wodę (...). Przekroczenie stanu ostrzegawczego wody może spowodować, że woda przez te wyrwy się wleje i tam może nastąpić zalanie" - powiedział Ostojski.

Według IMiGW, ponowne fale wezbraniowe będą wynikiem zwiększonych opadów deszczu w nocy z czwartku na piątek. Prognozowana wielkość opadów w tym czasie w woj. podkarpackim wyniesie 60-70 mm, woj. małopolskim po woj. lubelskie 40-50 mm, lokalnie w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim 20-30 mm, na pozostałym obszarze kraju 10-15 mm.

"Ta sytuacja będzie decydowała o tym, jaką będziemy mieli sytuację hydrologiczną" - mówił dyrektor IMiGW zaznaczając, że od momentu opadu deszczu do chwili pojawienia się wody w rzekach upłynie ok. 20-24 godzin.

Jak ocenił, ponowne fale wezbraniowe na Wiśle i Odrze będą miały "wydłużony charakter" i utrzymają się na tych rzekach do trzech dni.

Zwrócił też uwagę, że poziom wody w rzekach, który spowodował tegoroczną powódź, bardzo powoli opada. Jak podaje IMiGW, stan wody na Odrze, Wiśle i Warcie zmniejsza się z prędkością 2 cm na godzinę.

Ostojski jednocześnie podkreślił, że dokładne informacje o możliwych zagrożeniach ponowną powodzią posiadają wojewódzkie sztaby kryzysowe, które na bieżąco monitorują sytuację.

"Wczoraj wystosowaliśmy informację do Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odnośnie możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i z prośbą o przeanalizowanie rzędnych stanów ostrzegawczych i rzędnych w miejscach, gdzie doszło do przerwania w wałach, żeby mieć orientację czego się można spodziewać" - poinformował.

Według IMiGW, od piątku opady deszczu będą znaczenie mniejsze: na większości obszaru Polski opady deszczu wyniosą od 0-2 mm; lokalnie do 15 mm, w południowych województwach Polski do 30 mm.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »