Przed południem w Łodzi rozpoczęły się obchody 21. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, od których rozpoczęły się demokratyczne przemiany w Polsce.
Ich głównym punktem będzie nadanie nazwy "Plac 4 czerwca 1989" miejscu u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza w Łodzi. Obok marszałka Sejmu biorą w nich udział m.in. przedstawiciele władze miasta i województwa.
Uroczystości rozpoczęły się na placu przed gmachem łódzkiego oddziału TVP na wprost filharmonii, gdzie zostanie odsłonięta tablica z jego nazwą - "Plac 4 czerwca 1989 r." W trakcie uroczystości pokazany zostanie film o wyborach 4 czerwca, a także odczytana zostanie uchwała Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie nadania tej nazwy.
Pomysł upamiętnienia tego miejsca w taki sposób wyszedł od łodzian, którzy w ten sposób chcieli uczcić rocznicę wyborów. Kilka tygodni temu Rada Miejska przyjęła tę propozycję jednogłośnie.
Na uroczystości zaproszono także grupę łodzian urodzonych 4 czerwca, którzy mają zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie. Życzenia dla wszystkich dzisiejszych jubilatów przekazać ma marszałek Komorowski. Kandydat PO na prezydenta także obchodzi w piątek 58. urodziny - urodził się 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich.
Tuż przed południem uczestnicy obchodów przejdą w marszu "Od 4 czerwca do Wolności" na Plac Wolności. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki podpiszą "deklarację Wolności" na rozwijanym płótnie; zaplanowano także wspólne zdjęcie wszystkich uczestników wykonane ze strażackiego podnośnika.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.