Ograniczenia w ruchu kolejowym

Na kilku liniach kolejowych w woj. małopolskim i śląskim z powodu ulewnych deszczy i powodzi przerwany został w piątek ruch pociągów. Na kilkunastu innych ruch jest poważnie utrudniony - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

W nocy z czwartku na piątek doszło do licznych uszkodzeń na linii kolejowej Tarnów - Nowy Sącz - Muszyna - Krynica. Z tego powodu pociągi kursują jedynie na odcinku Stróże - Nowy Sącz.

Rzeczniczka PKP Przewozy Regionalne w Krakowie Barbara Węgrzynek poinformowała PAP, że co najmniej do poniedziałku zamknięty będzie odcinek torów między Tarnowem i Stróżami, przez najbliższe dni nieczynny będzie też fragment - między Nowym Sączem i Krynicą. Z tego powodu pociągi nie mogą też dojeżdżać do przejścia granicznego ze Słowacją w Muszynie. Największe uszkodzenia torów są w Żegiestowie, Wierchomli i Rytrze.

Z kolei na linii Stróże - Jasło na odcinku Gorlice Zagórzany - Biecz uszkodzenia została sieć trakcyjna przez przewrócone drzewo. Na tej samej linii na odcinku Wola Łużańska - Gorlice Zagórzany ruch kolejowy został przerwany z powodu zalanego toru.

Nieprzejezdny jest również tor kolejowy Rydułtowy - Sumina. Objazd pociągów pasażerskich odbywa się przez stację Rybnik.

Na odcinku Pszczyna - Radostowice linii Pszczyna - Żory ruch pociągów pasażerskich odbywa się przez stacje Chybie i Dębina. Z kolei trasy: Kraków Mydlniki - Kraków Bronowice oraz Łaziska Średnie - Orzesze Jaśkowice otwarte są tylko dla ruchu towarowego.

Zagrożona zalaniem jest stacja w Sandomierzu. Pociągi zatrzymują się na okolicznych stacjach wokół miasta. Wykorzystywana jest także zastępcza komunikacja autobusowa.

Łańcucki podał, że utrudnienia w ruchu pociągów spowodowane powodzią, burzami i ulewnymi deszczami występują m.in. na odcinku Warszawa Okęcie - Piaseczno (linia Warszawa - Radom - Kielce), gdzie w nocy z czwartku na piątek jeden z torów został podmyty; ruch z ograniczoną prędkością prowadzony jest po jednym torze.

Również po jednym torze odbywa się ruch na odcinku Starachowice - Kunów (linia Skarżysko Kamienna - Stalowa Wola). Sąsiedni tor położony na osuwającej się skarpie jest wyłączony z ruchu. Osuwiska są także powodem zamknięcia jednego toru na odcinku Kobiór - Pszczyna (linia Katowice - Bielsko Biała).

Ruch po jednym torze z powodu podmycia sąsiedniego odbywa się na odcinkach: Leszczyny - Rybnik (linia Katowice - Rybnik), Most Wisła - Ochodza (linia Most Wisła - Chybie) i Racibórz - Racibórz Markowice (linia Kędzierzyn Koźle - Chałupki).

W piątek godzinach 7.35 - 10.10 na skutek osunięcia skarpy przerwany był ruch na odcinku Skawina - Radziszów (linia Kraków - Zakopane). Obecnie pociągi kursują normalnie.

Łańcucki zaznaczył też, że obecnie trwa szacowanie strat spowodowanych powodziami i naprawa uszkodzonych odcinków. Dodał, że w niektórych przypadkach szkody są tak poważne, że naprawa będzie musiała potrwać nawet do lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Sobota
wieczór
23°C Niedziela
noc
19°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
wiecej »