Małopolska: Ewakuowano 1098 osób

W Małopolsce stany alarmowe przekraczają w poniedziałek: Wisła w Szczucinie i Szreniawa w Biskupicach. Rzeki opadają i według hydrologów taka tendencja będzie się utrzymywać. Najpoważniejsza sytuacja jest na Powiślu Dąbrowskim.

W gminie Szczucin, gdzie po przerwaniu wału na Wiśle w Słupcu ewakuowano 1098 osób, w niedzielę przy naprawie wyrwy korzystano z dwóch śmigłowców.

"Zauważalny jest powolny spadek poziomu Wisły, choć wciąż jest ryzyko przerwania wałów w Maniowie i Laskówce Delastowskiej. W Słupcu woda zaczyna powoli odpływać do rzeki" - - poinformowała PAP Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Wciąż zalane są m.in. miejscowości: Słupiec, Borki, Maniów, Dąbrowica, Wola Szczucińska i Załuże. Woda spływająca z wyżej położonych terenów podtapia też miejscowości Radwan, Suchy Grunt i Brzozówka. W całej gminie Szczucin do odwołania zamknięte są szkoły i przedszkola.

Śmigłowiec pracował w niedzielę także przy uszczelnianiu wału w Kwikowie (gmina Szczurowa). "W zalanych miejscowościach: Wola Przemykowska, Księże Kopacze, Kopacze Wielkie i Kwików lustro wody obniżyło się już o ok. 130 cm" - powiedziała Frenkiel.

W gminie Olesno z powodu podmycia zamknięty został most na Żabnicy w Podborzu. W gminie Mędrzechów woda zalewa drogi powiatowe, trwa uszczelnianie wałów. Z powodu osuwisk zagrożona jest linia wysokiego napięcia w Ryglicach oraz stacja przesyłu gazu w Zbylutowskiej Górze.

W powiecie proszowickim w gminie Nowe Brzesko podtopionych jest kilka miejscowości, uaktywniły się też osuwiska. Alarmy powodziowe nadal obowiązują w Tarnowie, Nowym Sączu oraz w trzech powiatach i 10 gminach. Pogotowia są utrzymywane w Krakowie, w siedmiu powiatach i dziewięciu gminach.

Nadal nieprzejezdne są 3 szlaki kolejowe: Tarnów-Stróże, Nowy Sącz-Krynica/Muszyna, Stróże-Jasło.

Z powodzią walczy 1,6 tys. strażaków i 266 żołnierzy.

Według synoptyków, w poniedziałek po południu w Małopolsce od zachodu zacznie rosnąć zachmurzenie, możliwe są przelotne opady i burze z gradem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Czwartek
  dzień
  11°C Czwartek
  wieczór
  10°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  wiecej »