W drugiej połowie czerwca do Polski przyjedzie prawosławny patriarcha Jerozolimy i całej Palestyny Teofil III. 24-25 czerwca hierarcha weźmie udział w uroczystościach w monasterze w Jabłecznej - poinformowała w poniedziałek prawosławna kuria metropolitalna.
To pierwsza wizyta w Polsce Teofila III, który patriarchą Jerozolimy jest od 2005 roku, rewizyta po pobycie w Jerozolimie zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.
Oprócz Jabłecznej, gdzie weźmie udział w dorocznych obchodach ku czci patrona klasztoru Św. Onufrego, duchowny odwiedzi także prawosławne sanktuarium na Św. Górze Grabarce oraz Lublin, Białystok i Warszawę.
Współczesne patriarchaty prawosławne to przede wszystkim jednostki administracyjne. Zarządzane są przez patriarchów, czyli najwyższych duchownych dostojników. Obok dziewięciu patriarchatów, najważniejszą jednostką podziału są kościoły autokefaliczne (niezależne). Takim jest np. Cerkiew w Polsce, zarządzana przez metropolitę Sawę.
Rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Politycznego ks. Henryk Paprocki powiedział PAP, że patriarchat jerozolimski obejmuje teren Jerozolimy i Jordanii, i należy do grupy tzw. historycznych lub apostolskich, czyli najstarszych patriarchatów. "Najstarszy kościół świata" - powiedział o nim ks. Paprocki.
Dodał, że jego szczególne znaczenie wynika nie z rangi, ale z historii. "Kościół jerozolimski jest nazywany matką wszystkich kościołów, bo tam się zaczęło chrześcijaństwo. Dodatkowy dla nas argument to także fakt, iż nasza liturgia prawie cała powstała w Ziemi Świętej" - powiedział ks. Paprocki.
Patriarchaty mają nieformalną, honorową strukturę ich ważności, np. przy ich wymienianiu w czasie uroczystości religijnych. Za "pierwszego wśród równych" (primus inter pares) uznawany jest patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwany ekumenicznym, który w tym roku ma przyjechać do Polski w sierpniu.
W sanktuarium na Św. Górze Grabarce odbędą się wówczas obchody 300. rocznicy pierwszego cudu, w tym świętym miejscu dla wyznawców prawosławia.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.