Oficjalny program prewencji

W legnickiej kurii zaprezentowano diecezjalny dokument o ochronie dzieci i młodzieży.

W legnickiej Kurii Biskupiej zaprezentowano dokument Kościoła legnickiego.pt. „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej”.

- Gdy myślimy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych, to musimy też pamiętać, że problem jest szerszy i dotyczy nie tylko duchownych, ale w ogóle osób ochrzczonych. Co do osób duchownych, to jest to zawsze sprawa szczególnie drastyczna i wzbudzająca konkretne reakcje. Oni są bowiem widziani jako przedstawiciele Kościoła i tam, gdzie nie domagają, zniekształcają misję, do której Kościół jest powołany. Nawet jeśli są to pojedyncze wydarzenia, to i tak są godne nagany - mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Z jego ust padły bardzo ważne słowa:

- Po to jest ta konferencja, aby wyrazić ubolewanie z mojej strony jako przedstawiciela Kościoła legnickiego. Składam prośbę o wybaczenie. Przepraszam za te wszystkie nadużycia ze strony osób reprezentujących Kościół od strony oficjalnej, czyli duchownych - mówił bp Kiernikowski. - Kieruję te słowa do osób, które zostały dotknięte tym wykorzystaniem bezpośrednio, jak i pośrednio. Bo te ostatnie też przecież nierzadko doznały uszczerbku w swojej relacji do Kościoła, swojego bycia w Kościele, ponieważ mogły ulec zgorszeniu - dodaj hierarcha.

- Zdajemy sobie sprawę, że każde zgłoszenie takiej sprawy i stanięcie przed instytucjami w celu opowiedzenia o tym, co się stało, jest wielkim trudem dla osób pokrzywdzonych. Dziękuję tym, którzy zdobyli się na ten trud. Proszę o to, by jeżeli są jeszcze takie osoby, zgłaszały się do nas. Nie chcemy niczego ukrywać. Chcemy pokazać całą prawdę, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego - mówił ks. Piotr Kot, delegat biskup ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Oficjalny program prewencji   Jędrzej Rams /Foto Gość Konferencja prasowa.

Temu właśnie ma służyć dokument, który został zaprezentowany, a który wejdzie w życie z dniem 1 lipca tego roku. Znajdują się w nim podstawy prawne, które pozwalają diecezji podjąć działania systemowe, czyli planować i realizować plany prewencji. W drugiej części dokumentu znalazły się przepisy regulujące sposób zgłaszania przestępstw tak przez osoby poszkodowane, jak i osoby mogące być świadkami takich działań. Trzecia część to prezentacja materialna prawa kościelnego i państwowego w odniesieniu do działań osób prawnych. Poszczególne jednostki instytucjonalne diecezji legnickiej stworzą w przeciągu kilku miesięcy kodeksy postępowań dla swoich pracowników i współpracowników. Praktycznie od teraz, bo tuż po zakończeniu tej naszej konferencji, spotykam się z przedstawicielami duszpasterstwa młodzieży oraz klerykami. Tak rozpoczną się systematyczne szkolenia z zakresu tego dokumentu. Przejdą je wszyscy związani z instytucjonalną posługą w Kościele legnickim, m.in. kapłani i katecheci.

Dokument jest do pobrania na stronie diecezji legnickiej w zakładce dotyczącej delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży - Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
wiecej »