650-lecie radomskiej fary na wystawie w radomskim muzeum

Wystawę poświęconą 650-leciu radomskiej fary można od niedzieli oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie wystawy uświetniło centralne obchody jubileuszu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela.

Na wystawie zaprezentowano historię parafii i kościoła św. Jana Chrzciciela w Radomiu, wielokrotnie rozbudowywanego i przebudowywanego, począwszy od jednonawowej świątyni gotyckiej czasów Kazimierza Wielkiego do ostatniej przebudowy w latach 1908-1909.

Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów znajdują się zabytki sakralne związane z kościołem farnym: Madonna z Dzieciątkiem z XV w. i obraz przedstawiający Jana Ewangelistę z ok. 1500 r. oraz "Ukrzyżowanie" z połowy XVII w.

"Całość dopełniają obiekty zabytkowe z pobliskich kościołów, na które najprawdopodobniej promieniowała radomska fara" - podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary ks. Arkadiusz Bieniek.

Wśród zaprezentowanych rzeźb sakralnych są m.in. gotycka Madonna z dzieciątkiem z Chlewisk, Pieta Gostomska z XIV w. oraz gotyckie obrazy z kościołów znajdujących się w okolicach Radomia, m.in. Mniszku i Jastrzębiu.

Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. arcydzieła sztuki złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego: kielich i herma św. Marii Magdaleny, dar króla dla kościoła w Stopnicy, kielich i ornat fundacji Jana Długosza dla kościoła w Kłobucku.

Według ks. Bieńka ciekawym eksponatem jest także wypożyczona przez Bibliotekę Jagiellońską okładka książki, opatrzona haftem wykonanym najprawdopodobniej przez Annę Jagiellonkę.

Otwarcie wystawy uświetniło główne obchody 650-lecia radomskiej fary, które w Radomiu odbywały się w sobotę i w niedzielę.

W programie niedzielnych uroczystości znalazły się m.in. pokazy historyczne, inscenizacja nadania aktu lokacyjnego dla miasta Radomia i bicie okolicznościowych monet.

Główny inicjator jubileuszowych obchodów, Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary odebrało z rąk marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika pamiątkowy medal "Pro Masovia" przyznawany za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Kościół farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu ufundował w 1360 roku król Kazimierz Wielki. Został wzniesiony w latach 1360-1370, jako obiekt jednonawowy, z czerwonej cegły. W XV i XVI w. dobudowano do niego kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, ufundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba.

W XVII w. z fundacji Jana Kochanowskiego, chorążego kozienickiego, dobudowano późnorenesansową kaplicę. W początkach XIX w. kościół był poważnie uszkodzony. Jego restaurację podjęto w latach 1817-1838. W wyniku tych zmian fasada zachodnia otrzymała wystrój neogotycki. W latach 1908-1909 fara została gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego. Z dawnego kościoła obecnie zachowane są prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »