Afryka i Azja tracą księży na rzecz Ameryki, Europy i Oceanii – podał Centralny Urząd Statystyki Kościoła. Przeprowadzone badania odnoszą się do lat 1978 – 2017 i dotyczą tylko księży diecezjalnych.
Według opublikowanych danych największy spadek księży wyjeżdżających do pracy poza granice swojego kraju odnotowano w Europie, prawie 57, proc. oraz w Ameryce, niemal 56 proc. Natomiast liczba ta wzrosła w Afryce o ponad 360 proc. i w Azji o prawie 100 proc. Z wszystkich wyjeżdżających księży prawie połowa została przyjęta w diecezjach w Europie, a ponad 35 proc. w Ameryce.
Jak podaje Centralny Urząd Statystyki Kościoła, w najbliższych latach należy się spodziewać dalszych ruchów migracyjnych szczególnie do Europy i Ameryki, gdzie duchowieństwo się starzeje i powołań jest coraz mniej. Kapłani z Afryki i Azji, gdzie powołań przybywa, będą mogli wesprzeć lokalne wspólnoty na Starym Kontynencie i w Ameryce. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się Kościół szczególnie w Afryce, a co za tym idzie coraz większa potrzeba kapłanów, wyjazdy rodzimego duchowieństwa nie zawsze mogą się odbić pozytywnie na kondycji tamtejszych wspólnot kościelnych.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.