W Malawi ponad 800 tysięcy osób potrzebuje pomocy po przejściu cyklonu Idai, który w marcu 2019 roku dotknął, między innym ten kraj. Część infrastruktury medycznej została zniszczona, a liczba chorych na gruźlicę gwałtownie wzrosła, informuje Polska Misja Medyczna. Organizacja pomaga w tym kraju już od 2016 roku. Obecnie potrzebne są środki na odbudowanie zniszczeń i wsparcie dzieci, które dzięki lekarzom otrzymują pomoc medyczną.
Na miejscu dzieciom i lokalnym mieszkańcom pomagają polskie lekarki. – W tej chwili w szpitalu, w którym pracuje są takie warunki, jak w polskich lecznicach w latach 70-80., ale jesteśmy w stanie, dzięki takim organizacjom jak Polska Misja Medyczna, naprawić czy zakupić nowy sprzęt medyczny – relacjonuje Karolina Siwicka, która w ramach pomocy medycznej leczy dzieci i mieszkańców Malawi za darmo. Jak sama podkreśla, zapotrzebowanie na wsparcie lekarskie jest teraz ogromne.
Dzięki pomocy PMM w malawijskim Blantyre dzieci mogą liczyć na wsparcie medyczno-edukacyjne. Fundacja Baobab Kids, z którą współpracuje Polska Misja Medyczna, uruchomiła lecznicę rehabilitacyjną oraz miejsce edukacyjne dla dzieci. W centrum rehabilitacyjnym prowadzone są zajęcia dla dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi m.in. z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, rozszczepieniem kręgosłupa. Z kolei dla najbiedniejszych dzieci w okolicy odbywają się zajęcia przedszkolne i wczesnoszkolne.
Niestety sytuacja malawijskiego Szpitala Queen Elisabeth pogorszyła się w tym roku, zwraca uwagę PMM. Zniszczeniu uległ też jedyny działający aparat do diagnozy wielu chorób, w tym gruźlicy. – W Malawi, z powodu braku wiedzy i sprzętu, nawet podstawowa diagnostyka jest prawie niemożliwa, a co za tym idzie również skuteczne leczenie – apeluje Arletta Chryścionko, lekarz pulmonolog z Polskiej Misji Medycznej.
Koszt urządzenia to 20 tysięcy dolarów, co jest kwotą nieosiągalną dla tamtejszego szpitala. Obecnie trwa zbiórka na bronchofiberoskop – sprzęt, dzięki któremu lekarze będą mogli skutecznie diagnozować i przeciwdziałać gruźlicy.
Polska Misja Medyczna działa już od 20 lat. Organizacja niesie pomoc w krajach Afryki, Ameryki Środkowej, Azji, i Bliskiego Wschódu, gdzie realizuje projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej.
Więcej o pomocy dla Malawi na stronie: https://www.pmm.org.pl/pl/pomoz-dzieciom-w-malawi-292/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.