Skazani na nawrócenie, czyli... pielgrzymka przestępców

Grypsujący twardziele po kilkudziesięciu kilometrach miękną. - Przed tobą otworzy się kiedyś brama więzienia, a ja na tym wózku spędzę dożywocie - mówi im Irek z Legionowa, któremu skazani pomagają dotrzeć na Jasną Górę.

Zanim wraz z żoną założył fundację, sam zmagał się z chorobą alkoholową. Nie pije od 31 lat.

- Moja świętej pamięci mama Anna mówiła, że na kolanach powinienem iść za to do Częstochowy. Byłem - trzy razy z "17", potem z paulińską, a pod koniec lat 90. trzykrotnie z Suwałk do Wilna - mówi. Twierdzi, że to Jan Paweł II, z którym spotkał się na audiencji w 1988 r., wymodlił mu zmianę życia.

Dzięki mitingom AA na Rakowieckiej zetknął się z problemami więźniów. Kilka lat później, z żoną i dziećmi, dzięki którym każdego dnia zwycięża z uzależnieniem, założył fundację, która pomaga stanąć na nogi wychodzącym z więzienia. Nazwali ją imieniem mężczyzny, który po 18-letnim wyroku, dzięki Markowi, stał się innym człowiekiem.

Pierwszy raz więźniowie poszli na pielgrzymkę z M. Łagodzińskim 20 lat temu. Pięciu skazanych z ul. Kłobuckiej szło początkowo anonimowo. Dopiero w połowie drogi zdemaskował ich bp Józef Zawitkowski, który na koniec Mszy św. poprosił publicznie, by podeszli po specjalne błogosławieństwo. Msza była transmitowana, więc za chwilę rozdzwoniły się telefony pielgrzymów, których rodziny ostrzegały, że idą razem z ludźmi z wyrokami.

- Ale nic nigdy się nie wydarzyło. Więźniowie, dla których pielgrzymka jest też formą nagrody za dobre sprawowanie, sami się pilnują. Wiedzą, że jakakolwiek skarga mogłaby zakończyć nie tylko ich wędrówkę na Jasną Górę, ale także wszystkich innych osadzonych - tłumaczy M. Łagodziński. Sam przekonany jest jednak, że dla jego podopiecznych te 10 dni spędzonych wśród osób niepełnosprawnych i innych rodzin to wielkie błogosławieństwo. - Szczególnie moment, gdy mogą sami nieść pielgrzymkowy krzyż, prowadząc pięć grup do Częstochowy. Ten intymny moment, w którym są sam na sam z Jezusem, rozmiękcza nawet najtwardsze serca - przekonuje.

Zresztą dziś, po 20 latach, już nikt nie wyobraża sobie, by zabrakło więźniów na pielgrzymce. Ala i Edek Ziemkiewiczowie nie wybraliby się kolejny raz, gdyby nie mogli liczyć na pomoc. Oboje niepełnosprawni, na wózkach inwalidzkich potrzebują nie tylko kogoś, kto będzie pchał ich pojazd. Potrzeba życzliwych rąk, które zaopiekują się na postoju, podadzą wodę czy kromkę chleba, a wieczorem pomogą przygotować się do snu. Więźniowie muszą nauczyć się zmieniać dorosłym pampersy, troszczyć się, by dotarli cało i zdrowo do celu, zmagając się przy tym z własnym wycieńczeniem i trudami pielgrzymkowego szlaku. Ale gdy wracają z Jasnej Góry, już nie są tymi samymi grypsującymi twardzielami. A niektórzy wybierają się 5 sierpnia po raz kolejny. Czasami jako wolni ludzie. W każdym tego słowa znaczeniu.

28. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. o godz. 6 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia ok. godz. 17.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »