Biskupom przybyłym z wizytą ad limina z Brazylii Papież mówił o powierzonej im funkcji nauczania, uświęcania i kierowania Kościołem.
Spotkał się z ich kolejną grupą, tym razem z drugiego regionu wschodniego, obejmującego stany Espírito Santo i Minas Gerais. Zachęcił, by śmiało nauczali prawdy, w którą ma się wierzyć i którą należy żyć, przedstawiając ją w autentycznej formie.
„Pomagajcie wiernym powierzonym waszej pieczy pasterskiej odkrywać radość wiary, radość z tego, że Bóg ich kocha i dał swego Syna dla naszego zbawienia – mówił Benedykt XVI. – Jak wiecie, wierzyć to przede wszystkim zdać się na tego Boga, który nas zna i kocha osobiście, przyjmując Prawdę, którą objawił przez Jezusa Chrystusa, w postawie zaufania Mu jako temu, który objawia Ojca. Drodzy bracia, ufajcie łasce i umiejcie wzbudzać tę ufność wśród waszego ludu, aby wiara była zawsze strzeżona, broniona i przekazywana w swej czystości i nieskazitelności. Jako szafarze łaski najwyższego kapłaństwa macie zadbać, by liturgia była naprawdę objawianiem tajemnicy, czyli wyrazem autentycznej natury Kościoła, który czynnie czci Boga przez Chrystusa w Duchu Świętym. Ze wszystkich wymogów waszej posługi najważniejsza jest odpowiedzialność za sprawowanie Eucharystii, zapewnienie wiernym dostępu do stołu Pańskiego zwłaszcza w niedzielę – przypomniał Ojciec Święty biskupom ze wschodniej Brazylii. – Powierzona wam funkcja uświęcania wymaga ponadto, byście popierali i animowali modlitwę w mieście ludzkim, często niespokojnym, hałaśliwym i zapominającym o Bogu. Macie tworzyć miejsca i okazje do modlitwy, gdzie w ciszy, wsłuchiwaniu się w głos Boga, modlitwie osobistej i wspólnotowej człowiek mógłby spotkać i żywo doświadczyć Jezusa Chrystusa, który objawia autentyczne oblicze Ojca”.
Pełniąc funkcję prowadzenia Ludu Bożego – wskazał Papież – biskupi mają dbać o jedność wewnątrz wspólnot diecezjalnych oraz ich komunię wiary i miłości z Następcą Piotra i z całym Kościołem. Dlatego winni stale wzbudzać u wiernych poczucie przynależności do Kościoła i radości z braterskiej wspólnoty.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.