Reklama

II tura wyborów na urlopie

Wyborca, który chce oddać głos w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem stałego zamieszkania, musi dopisać się do spisu wyborców lub mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania. Na złożenie wniosków w tych sprawach ma jeszcze kilka dni.

Reklama

Polacy wybiorą prezydenta spośród dwóch kandydatów, którzy w I turze zdobyli największą liczbę głosów, czyli Bronisława Komorowskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Ponowne głosowanie odbędzie się w tych samych obwodach głosowania utworzonych w kraju, za granicą oraz na polskich statkach morskich, co podczas pierwszej tury. Dlatego spisy wyborców sporządzone na 20 czerwca będą obowiązywały także w II turze wyborów.

Osoby, które 4 lipca będą przebywały w tym samym miejscu co podczas I tury wyborów, nie muszą robić nic, by móc zagłosować; będą ujęte w tych samym spisie wyborców, co podczas pierwszego głosowania.

Z kolei ci, którzy wiedzą, że podczas II tury wyborów będą poza miejscem swojego stałego zamieszkania mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której będą przebywać albo pobrać ze swojej gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do oddania głosu w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Dopisywać się do spisu wyborców można jeszcze przez dwa dni, do 24 czerwca. Natomiast aż do 2 lipca jest czas na składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Bardzo ważne jest, by nie zgubić tego dokumentu, bo w takim przypadku nie będzie możliwości oddania głosu w żadnym lokalu wyborczym.

Aby móc oddać głos w wyborach prezydenckich za granicą, można także dopisać się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula. Najpóźniej taki wniosek będzie można złożyć do 1 lipca.

Wyborcy niepełnosprawni w II turze wyborów podobnie jak 20 czerwca będą mogli skorzystać z pomocy pełnomocnika wyborczego. Ci, którzy nie złożyli wniosku o wydanie aktu pełnomocnictwa przed I turą, mogą to zrobić również teraz; mają na to czas do 24 czerwca. Muszą się z tym zwrócić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Aby stworzyć osobom niepełnosprawnym dogodne warunki, dokument taki można sporządzić w domu takiego wyborcy lub w innym miejscu, które wskaże we wniosku. Pełnomocnik w imieniu niepełnosprawnego będzie mógł wziąć kartę do głosowania i zagłosować na wskazanego przez niego kandydata.

Do skorzystania z pełnomocnika wyborczego mają prawo osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także osoby posiadające orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów.

Również osobom, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, w oddaniu głosu będzie mógł pomóc pełnomocnik.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania albo wyborca posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania.

Można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób niepełnosprawnych pod warunkiem, że jedną z nich jest ktoś z bliskiej rodziny lub osoba, którą pełnomocnik prawnie się opiekuje.

Osoby, które znalazły się w szpitali, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym przed I turą wyborów i wiedzą, że będą w którejś z tych placówek przebywały także 4 lipca, nie muszą robić nic, by móc oddać głos, bo spisy wyborców z I tury będą obowiązywały także podczas ponownego głosowania.

Do spisu zostaną dopisani także ci wyborcy, którzy przybędą do tych jednostek w przeddzień ponownego głosowania. Głosu nie będzie mogła oddać osoba, która trafi do szpitala w dniu głosowania, chyba że będzie miała ze sobą zaświadczenia o prawie do głosowania.

Osoby, które zostały ujęte w spisie wyborców w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, a do 4 lipca opuszczą którąś z tych placówek, będą mogły głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania, jeśli przedstawią obwodowej komisji wyborczej odpowiednie dokumenty.

Do 1 lipca do spisu wyborców mogą się także dopisywać osoby, które wiedzą, że 4 lipca będą przebywały na pokładzie któregoś z pięciu statków, gdzie utworzono obwody głosowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama