Niemiecko-polska przyjaźń stanowi dopełnienie wewnętrznej jedności Europy i jest wzorem pojednania między narodami - ocenili w czwartek w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski Guido Westerwelle i Radosław Sikorski.
Zdaniem ministra naturalnym obszarem współpracy polsko-niemieckiej jest polityka wobec wschodnich sąsiadów UE. "Dalekosiężnym celem UE jest stworzenie na wschodzie bezpiecznego, stabilnego i demokratycznego sąsiedztwa, zdolnego do angażowania się we wzajemnie korzystna współpracę i do budowania dobrobytu" - zaznaczył.
Według Sikorskiego, pierwszym krokiem do tego celu jest "wyzwolenie wśród wschodnich sąsiadów ich wewnętrznej woli modernizacyjnej", gdzie - jak ocenił - UE ma sporo do zaoferowania.
Sikorski podziękował także szefowi niemieckiego MSZ za jego wkład w budowę polsko-niemieckiej przyjaźni. "W Polsce naprawdę doceniamy to, że wybrałeś Guido Warszawę jako miejsce swojej pierwszej wizyty, że dzięki twoim decyzjom uaktywniliśmy Trójkąt Weimarski(...). Polska i ja osobiście mamy w tobie wypróbowanego przyjaciela" - powiedział.
Po wystąpieniu na forum ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec spotkali się na krótko z dziennikarzami na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Sikorski podkreślając, że cieszy się z wizyty Westerwelle zwrócił uwagę, że to już ich drugie spotkanie w ciągu ostatnich dwóch dni.
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali w środę w Paryżu podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego i Rosji. Podczas paryskich rozmów Westerwelle i minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner poparli starania Polski i Rosji o objęcie całego obwodu kaliningradzkiego polsko-rosyjską umową o małym przygranicznym ruchu bezwizowym.
"Mamy praktyczny rezultat wczorajszego spotkania - poparcie Niemiec i Francji dla poszerzenia strefy małego ruchu granicznego pomiędzy Polską a Rosją, tak aby objąć nią cały okręg królewiecki i graniczne rejony Polski" - zaznaczył polski minister.
Niemiecki minister spraw zagranicznych zaznaczył, że polsko-niemieckie relacje rozwijają się bardzo dobrze i bardzo przyjaźnie. "Jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale także partnerami w Europie. Współpracujemy bardzo ściśle w wielu obszarach wewnątrz UE" - powiedział.
Jak ocenił, Forum Polsko-Niemieckie, w którego obradach wzięli udział obaj ministrowie, stanowi sukces w wzajemnych stosunkach między naszymi krajami. Zaznaczył, że w ramach tego gremium dyskutowane są nie tylko kwestie ekonomiczne i polityczne, ale też kwestie kulturalne, m.in. wymiana młodzieży i wymiana edukacyjna. "Kwestie te stanowią podstawę dla przyjaźni i więzi miedzy naszymi narodami" - ocenił.
Po spotkaniu z dziennikarzami Westerwelle udał się na spacer po Krakowskim Przedmieściu. Zatrzymał się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie obejrzał zdjęcia przedstawiające wydarzenia w Polsce po śmierci Lecha i Marii Kaczyńskich.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.