Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamiński. Uczestniczył w nich również metropolita krakowski.
Centralne obchody odpustu Matki Bożej Kalwaryjskiej rozpoczęły nieszpory przy Domku Matki Bożej. W homilii abp Dzięga nawiązał do kard. Karola Wojtyły, który wielokrotnie przemierzał kalwaryjskie dróżki - jako młody chłopiec, młodzieniec, ksiądz, biskup i papież.
- Może wśród różnych tajemnic tego pontyfikatu jest też tajemnica kalwaryjskiej modlitwy, z której wyrósł ten szczególny dar męża opatrznościowego, proroka, który w mocy Eliasza przeszedł przez czas swojego pokolenia, stając często sam, aby mówić prawdę największym umysłom, politykom i naukowcom tego świata. Często zmagał się z przeciwnymi argumentami, aby mówić prawdę. To się tutaj umacniało. Nie dziwi, że z takiego źródła czerpiąc, mówił do nas od początku, że trzeba się modlić o Ducha Świętego - mówił metropolita szczecińsko-kamiński.
Przekonywał też, że patrząc na Maryję, wierni mogą przypomnieć sobie dzieje nieba. - Duch Święty pozwala nam przy Maryi rozważać i medytować najbardziej trudne tematy życia. Dla Maryi śmierć była jak zaśnięcie, bo Ona świadomym aktem woli oddała swego ducha Bogu. Jeśli mamy więc wiarę, to śmierć może być pełnym nadziei spotkaniem z Ojcem - tłumaczył.
Po nieszporach wyruszyła wielobarwna procesja, w której uczestniczyły asysty reprezentujące różne parafie - zarówno należące do naszej archidiecezji, jak i pochodzące z różnych stron Polski. Przy mijanych kaplicach kazania głosili ojcowie bernardyni - gospodarze kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego.
Procesję zakończyła Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga, zaś homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przywołał on m.in. słowa, jakie 7 czerwca 1979 r. wypowiedział Jan Paweł II, gdy podczas pierwszej pielgrzymki do Polski odwiedził Kalwarię Zebrzydowską. Jak mówił wtedy, "Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga. Co się do tego przyczynia? Może i to naturalne piękno krajobrazu, który stąd się roztacza u progu polskich Beskidów (...). Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię. I zawsze też miałem tę świadomość, że owe tajemnice Jezusa i Maryi, które tu rozważamy, modląc się za żywych lub za zmarłych, są istotnie niezgłębione. Stale do nich powracamy i za każdym razem nie mamy dość. W tych tajemnicach wyrażone jest zarazem wszystko, co składa się na nasze ludzkie, ziemskie pielgrzymowanie, na dróżki dnia powszedniego".
Wskazując na postać Maryi, abp Jędraszewski zaznaczył z kolei, że na Jej pogrzeb powinniśmy patrzeć z wiarą, odnajdując jednocześnie prawdę o sobie, którą próbujemy od siebie odsunąć. A prawda jest taka, że przyjdzie chwila odejścia i trzeba się na nią przygotować.
- Mając świadomość przemijania oraz tego, że Maryja jest Panną Możną, Wierną i Roztropną, codziennie wołajmy - pewni, że będzie wobec nas wierna swojemu matczynemu powołaniu: "Módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej!" - zachęcał metropolita krakowski.
Sobota 17 sierpnia będzie Kalwaryjskim Dniem Młodych, któremu towarzyszyć będzie hasło Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem (Łk 1,39). Dla jego uczestników będzie to pierwsza stacja w przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku. O godz. 15 rozpocznie się Droga Krzyżowa, którą poprowadzi Franciszkańska Młodzież Oazowa z Alwerni i innych wspólnot z klasztorów bernardyńskich. Wieczorne nabożeństwo przygotowują natomiast młodzi zrzeszeni w Grupie Apostolskiej w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce, którzy uczestniczyli w ŚDM w Panamie. Po Mszy św. wieczornej, którą odprawi bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej wraz z bernardyńskimi neoprezbiterami, odbędzie się koncert zespołu niemaGOtu.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się natomiast w niedzielę 18 sierpnia. Procesja Wniebowzięcia NMP rozpocznie się przy kościele Grobu Matki Bożej po porannej Eucharystii (godz. 6). Mszy św. przy ołtarzu polowym o godz. 11.00 będzie zaś przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W uroczystości będzie też uczestniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uroczystości zakończą nieszpory i procesja po Placu Rajskim.
Posłuchaj całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.